💖عشق بی انتها💖
💖LoverSavadkoh💘
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


❤سلام دوستان عزیز ❤
🌹این یک وبلاگ ازاد برای اشتراک گذاری عقاید وفرهنگها ودوست یابی واشتراک مطالب واخبار به روز وعلمی واجتماعی است در جوی صمیمی به دور از هرگونه توهین به هر دین وقومیت ومذهبی وشخصی است امیدوارم در کنار هم دقایق شاد وخوبی داشته باشیم .منتظر نظرات وایده های شما هستم🌹

غول بی شاخ و دم و بی رحم روس ها +تصاویر

رسانه‌های غربی گزارش دادند این تانک جزو سلاح های پیشرفته ای قرار می‌گیرد که ایران مایل است پس از لغو تحریم ها از روسیه خریداری کند...


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : تانک، نیروی زمینی، فن اوری، جنگ افزار،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 1 آذر 1394
کشتی‌های جنگی در سال ۲۰۵۰ +تصاویر

کشتی های جنگی تا سال های آینده با برخورداری از فناوری و دانش روز با تغییرات چشمگیری مواجه خواهند شد.


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : فن اوری، تکنولوژی، نواوری، کشتی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 شهريور 1394
يکشنبه 11 مرداد 1394

پهپادها در خدمت مردم


پهپادها می‌آیند. این جمله کوتاه ممکن است در کشوری مانند افغانستان، جایی که تاکنون ده‌ها نفر با پهپادهای رزمی آمریکا به قتل رسیده‌اند به معنای خون و مرگ باشد، اما در بیشتر نقاط جهان آغاز عصر پهپادها با خود آسایش می‌آورد.

وسایل پرنده، از پیشرفته ترین ابزارهای ساخت بشر است که ساخت و پرواز آنها بسیار گران است. یک هواپیما میلیون ها دلار می ارزد و اگر هزینه های مربوط به آموزش و دستمزد خلبان و هزینه های تعمیر و نگهداری را به آن اضافه کنیم، به رقم سرسام آوری می رسیم که حتی استفاده از هواپیماهای کوچک تک نفره ارزان تر را در بسیاری حوزه ها بدون توجیه می کند، اما اگر خلبان را از هواپیما حذف کنیم، یک پرنده هدایت پذیر از راه دور یا پهپاد ارزان قیمت خواهیم داشت که می توان از آن استفاده های گوناگونی کرد.

پهپادها در خدمت مردم

این پرنده‌های وحشی

نخست نظامی ها بودند که پهپادها را به طور جدی در جنگ جهانی اول به خدمت گرفتند. پهپادهای نظامی اولیه در واقع بمب های هدایت شونده بودند. با گذر زمان و به کارگیری دوربین در پهپادها از آنها برای شناسایی دشمن استفاده شد و این ماموریت تا امروز به عنوان مهم ترین نقش پرنده های بدون سرنشین باقی مانده است

.پهپادها همچنین اسباب بازی خوبی برای تمرین هدف گیری نیروهای پدافند هوایی هستند.

گاهی اوقات سربازانی که دوست دارند با یک پرنده بزرگ و واقعی تمرین کنند، هواپیماهای جنگنده از رده خارج را تبدیل به هواپیمای بدون سرنشین کرده، آنها را ساقط می کنند. این بلایی است که بر سر فانتوم مشهور در آمریکا آمد.

چندی پیش اعلام شد آمریکا آخرین فانتوم بدون سرنشین خود را به دست خود ساقط کرد. البته انواع جدید این اسباب بازی ها را که با عنوان پهپادهای رزمی شناخته می شوند، باید در زمره پیشرفته ترین ابزارهای ساخت دست بشر قرار داد. عکاسی، یک کار بچگانه برای پهپادهای رزمی محسوب می شود و این جنگجویان آهنین با استفاده از جنگ افزارهای خود قادرند هر هدفی را مورد تهاجم قرار دهند.

در سال های اخیر قدرت های هوایی جهان به دنبال هوشمند کردن این پهپادهای خطرناک هستند. پهپاد های رزمی خودمختار یکی از مخوف ترین سلاح های آینده خواهند بود. پیش بینی ها نشان می دهد، پهپادهای آینده در حملات الکترونیکی نیز حضور پر رنگ تری داشته باشند و از آنها به عنوان رله های مخابراتی استفاده شود، اما هیجان انگیزترین ماموریت آینده پهپادها به عهده گرفتن بخشی از وظیفه تخریب و سرکوب دفاع هوایی دشمن (SEAD/DEAD) خواهد بود. روزی که اولین موشک پهپادهای خودمختار به سمت یک هدف انسانی نشانه رود، احتمالا آیزاک آسیموف در قبر خواهد لرزید. این نویسنده علمی تخیلی، تصور کرده بود یک ربات انسان نما قوانین سه گانه اش را نقض کند، اما یک هواپیمای بدون سرنشین ـ که به صورت خود مختار به انسان حمله کند ـ از تخیلات او هم خارج بود.

پهپادها در خدمت مردم

پهپادها در خدمت مردم

این پرنده های وحشی انواع اهلی نیز دارند که از آنها به منظور ارائه خدمات به مردم استفاده می شود، دو سال پیش، طرحی با عنوان شبکه انتقال مواد یا MATTERNET از سوی دو شرکت آمریکایی در هاییتی اجرا شد که در آن با استفاده از 150 پهپاد، 50 پایگاه و صرف 900 هزار دلار هزینه، شبکه ای از پهپادها و پایگاه های آنها ـ که 15 دقیقه از یکدیگر فاصله داشتند ـ کار حمل و نقل بسته های کوچک تا وزن دو کیلوگرم را به صورت خودکار انجام دادند.

به گفته مجریان این طرح، با کمک این شبکه انتقال مواد، می توان اقلام حیاتی از قبیل داروهای ضروری، نمونه های خون و از این قبیل را در مناطق دورافتاده ـ که امکان دسترسی مناسبی ندارند. بسرعت جابه جا کرد.همچنین ناسا با جایگزین کردن ابزارهای نظامی چند پهپاد پریدیتور و ابزارهای علمی، اکنون از آنها برای برخی مطالعات جوشناسی خود که در ارتفاع بالا انجام می شود، استفاده می کند. کاربردهای غیرنظامی پهپادها به طور حیرت انگیز در حال گسترش است و گزارش های جدید منتشر شده نشان می دهد که در آینده ای نزدیک، پهپادها جنبه های مختلف زندگی را دگرگون خواهند کرد.

چراکه تولیدکنندگان بخش خصوصی هر روز در رقابت با یکدیگر قیمت آنها را کاهش می دهند و قانونگذاران هم سعی می کنند، موانع قانونی موجود برای استفاده عمومی از پهپادها را بردارند. با وجود این که هم اکنون از پهپادهای غیر نظامی در بسیاری بخش ها بویژه عکسبرداری و فیلمبرداری هوایی استفاده می شود، اما نباید از نظر دور داشت که تمام مزایای بهره مند شدن از پهپادها در آینده در گرو حل برخی چالش هاست که هم اکنون بسیاری نهادهای کشوری و بین المللی در حال فعالیت برای مرتفع کردن آنها هستند.

فرستادن پیتزا از آسمان، شاید یکی از خلاقانه ترین ایده های آینده باشد که از سوی یک پیتزافروشی پیشنهاد شده است. در این طرح، مکان مشتری حتی در پارک

یا خیابان با جی پی اس مشخص شده و پهپاد برای رساندن پیتزا به محل اعزام

می شود

یکی از مهم ترین گام ها در این ارتباط حل مسائل قانونی از قبیل قوانین هوانوردی یا حفظ حریم شخصی است که هم اکنون دغدغه بسیاری از کارشناسان است. همچنین ساده کردن استفاده از پهپادها و فرهنگسازی عمومی در این خصوص، یکی دیگر از موضوعاتی است که در گسترش استفاده از پهپادها نقش مهمی دارد. در حال حاضر، اداره فدرال هوانوردی آمریکا مشغول وضع قوانینی است که تا سال 2015 فضای پروازی پهپادها را با حریم هوایی ملی این کشور یکپارچه کند. با این کار استفاده از پهپادهای غیرنظامی بشدت رواج خواهد یافت و از هم اکنون، بسیاری بنگاه های اقتصادی در صنف های مختلف اعلام کرده اند که با وضع قوانین جدید از پهپادها در ارائه خدمات خود استفاده خواهند کرد.

از فرستادن پیتزا تا مبارزه با سوداگران مرگ

فرستادن پیتزا از آسمان، شاید یکی از خلاقانه ترین ایده های آینده باشد که از سوی یک پیتزافروشی پیشنهاد شده است. در این طرح، مکان مشتری حتی در پارک یا خیابان با جی پی اس مشخص شده و پهپاد برای رساندن پیتزا به محل اعزام می شود. همچنین شرکت خودروسازی رنو بتازگی خودرویی را طراحی کرده که به ریز پهپاد روی سقف برای اطلاع از وضع ترافیک جاده ها مجهز است. این طرح های خلاقانه هرچند به گسترش بازار پهپادها کمک خواهد کرد، اما براساس پیش بینی موسسات مطالعاتی، در بازار آینده پهپادهای غیرنظامی در بخش کشاورزی حجم بسیار بزرگی از خریدها را به خود اختصاص خواهد داد.

پهپادها در خدمت مردم

روش های کشاورزی دقیق ـ که به مدیریت بهتر عملیات کشاورزی می پردازد ـ با کمک پهپادها تحولات بزرگی را پشت سر خواهد گذاشت. همچنین پیش بینی می شود پهپادها علاوه بر کشاورزی چهره بسیاری از بخش ها را تغییر دهند، به گونه ای که برخی تحلیلگران اظهار کرده اند آنچه پهپادها با رباتیک خواهند کرد، قابل مقایسه است با آنچه اینترنت با رایانه کرد.

توانمندی های پهپادها بویژه در ترکیب با فناوری های رباتیک موجب شده تا این وسایل جای خود را در انجام اموری مانند نقشه کشی راه ها و پروژه های بزرگ عمرانی، بازرسی و نظارت در صنایع نفت و گاز، آتش نشانی، عملیات جستجو و نجات در مناطق بحران زده، مطالعات زیست محیطی و باستان شناسی باز کنند. همچنین حوزه امنیت داخلی از بخش های دیگری است که به میزان زیادی از این پرنده های سودمند در آینده بهره خواهد جست.
نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : پهپاد، نواوری، فن اوری، تکنولوژی، جاسوسی، هوانوردی،
لینک های مرتبط :
جمعه 5 تير 1394

سيستم ناوبري هواپيما


پيدا کردن راه از يک محل به محل ديگر را ناوبري مي گويند. حرکت يک هواپيما از يک نقطه به نقطه ديگر مهمترين بخش هر مأموريت ناوبري است.

در گذشته رسم نقشه براي يافتن محلي مشخص معمولاً وظيفه عضوي مشخص از خدمه هواپيما يعني ناوبر بود. اين وظيفه کار مشکل و پيچيده اي بودو گاهي اوقات دقيق صورت نمي گرفت. چرا که بر پايه مشاهده استوار بود و با استفاده از نقشه هاي معمولي و لوازم محاسباتي، رسم مي شد. امروزه ناوبري هوايي به صورت هنري درآمده که به تکامل نزديک مي شود. با کمکهاي ناوبري نوين و سيستمهاي نصب شده بر روي هواپيما ، ناوبري هواپيما در ارتفاعات ، آنچنان دقيق انجام مي شود که در دهه هاي قبل تصورش هم وجود نداشت و به صورت يک رويا بود.

سيستم ناوبري هواپيما


3 روش اصلي ناوبري هوايي وجود دارد که عبارتنداز:


1- خلباني 2- محاسبه تخميني 3-راديويي

روش اول که خلباني است مرسوم ترين روش ناوبري هوايي است. در اين روش ، خلبان راه و مسير خود را بوسيله تعقيب علائمي بر روي زمين پيدا مي کند. معمولاً قبل از بلند شدن هواپيما، خلبان برنامه ريزي پيش از پرواز را انجام داده و خطي را بر روي نقشه هوانوردي به منظور مشخص کردن مسير دلخواه رسم مي نمايد. خلبان علائم زميني بسياري را مانند بزرگراهها، راه آهن ها، رودخانه ها و پلها را مورد توجه قرار مي دهد. هنگامي که خلبان برفراز اين علائم زميني پرواز مي کند عبور از هر کدام را در نظر دارد تا مسير را به درستي ادامه دهد و اگر هواپيما مستقيماً از فراز اين علائم زميني عبور نکند، خلبان متوجه مي شود که مسير درست را طي نکرده است.

روش دوم روشي است که در ابتدايي ترين روزهاي تجربه پرواز معمول بوده است . اين همان روشي است که Lindberg در اولين پرواز خود بر فراز اقيانوس اطلس از آن استفاده کرد. خلبانان معمولاً از اين روش زماني که بر فراز اقيانوس ها ،صحراها يا جنگلها پرواز مي کنند استفاده مي نمايند. اين روش نياز به مهارت و تجربه بيشتري نسبت به روش خلباني دارد. دراين روش زمان ، فاصله و جهت اهميت دارند. خلبان بايد فاصله بين دو نقطه را بداند، خلبان بر روي نقشه برنامه ريزي پيش از پرواز مطالعه مي کند و بعد مسيري را براي رسيدن به نقطه مورد نظر در نظر مي گيرد. خلبان زمان لازم براي رسيدن به مقصد را محاسبه مي کند و با سرعت ثابتي به طرف مقصد پرواز مي کند. در طول پرواز خلبان از قطب نما براي حفظ هواپيما در مسير صحيح استفاده مي کند. اين روش به خاطر تغيير مسير باد هميشه روش ناوبري موفق و مطمئني نيست. اين روش اساس پروازهاي VFR( مقررات مربوط به پرواز در موقعيت هاي با امکان ديد) است.

هواپيما

روش ناوبري راديويي معمولاً بوسيله تمامي خلبانان مورد استفاده قرار مي گيرد. در اين روش خلبان با استفاده از الگوي هوانوردي مي فهمد در يک منطقه مشخص با کدام ايستگاه راديويي بايد هماهنگ باشد.(ارتباط داشته باشد)

سپس خلبان مي تواند تجهيزات ناوبري راديويي خود را با سيگنالي که از ايستگاه مورد نظر فرستاده مي شود، تنظيم نمايد. نشانگري که بر روي دستگاه ناوبري قرار دارد، خلبان را از موقعيت پرواز نسبت به ايستگاه راديويي آگاه مي سازد و درست بودن يا نبودن مسير را نشان مي دهد.

خلبانان لوازم ناوبري مختلفي دراختيار دارند که براي بلند شدن، پرواز و به زمين نشستن بي خطر به آنها کمک مي کند.

يکي از مهمترين اين لوازم و دستگاهها که به خلبان ياري مي دهد، يک سري دستگاههاي مراقبت پرواز و تردد در مسيرهاي هوايي است که در تمام دنيا فعال هستند. بيشتر واحدهاي مراقبت پرواز براي اطمينان از پرواز هواپيماها در مسيرهاي مشخص خود حرکت مي نمايند از صفحه نمايش رادار استفاده مي نمايند. هواپيماها نيز مجهز به گيرنده رادار به خصوصي هستند که Transponder ناميده مي شود.اين گيرنده ها سيگنال رادار را از مرکز کنترل دريافت کرده و فوراً به آن پاسخ مي دهد. وقتي اين سيگنال به زمين مي رسد، موقعيت هواپيما را بر روي صفحه نمايش رادار نشان مي دهد.

خلبانان روشهاي ناوبري بخصوصي براي پرواز بر فراز اقيانوسها دارند.


3 روش معمول و مورد استفاده عبارتند از:


1- راهنمايي ساکن: اين سيستم يا روش کامپيوترها و دستگاههاي ويژه ديگري را شامل مي شود که موقعيت هواپيما را به خلبان نشان مي دهد.

2- ناوبري با دامنه وسيع (LORAN): هواپيما مجهز به دستگاههايي براي دريافت سيگنالهاي مشخص راديويي که به طور مداوم از ايستگاه فرستنده ارسال مي شود، است. اين سيگنالها موقعيت هواپيما را نشان مي دهند.

3- سيستم موقعيت هاي جهاني(GPS): که امروزه تنها روشي است كه قادر به نشان دادن موقعيت دقيق، در هر زمان و هر مکان با هر وضعيت آب و هوايي مي باشد. گيرنده سيستم که بر روي هواپيما نصب شده ، سيگنالها را از طريق ماهواره ها در سراسر جهان دريافت مي کند.

منبع:APG
نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : هوانبردی، ناوبری، فن اوری،
لینک های مرتبط :
جمعه 5 تير 1394

بلندترین هواپیمای جهان


شرکت انگلیسی Hybrid Air Vehicles قصد دارد تا بزرگ‌ترین هوانورد دنیا را به فروش برساند؛ ایده رها شده آمریکایی که در انگلستان جانی دوباره یافته است.

درازترین هواپیمای جهان

هفته گذشته انگلیسی‌ها از طرحی جاه‌طلبانه برای جابه‌جایی‌های هوایی رونمایی کردند: Airlander؛ درازترین هواپیمای دنیا. این وسیله هوایی که توسط شرکت Hybrid Air Vehicles توسعه داده شده است، هوانوردی 92 متری است که زمانی تحت عنوان «وسیله جاسوسی-اطلاعاتی با دوام طولانی» به عنوان کاندیدایی برای هواپیماهای ارتشی محسوب می‌شد؛ اما کاهش بودجه پنتاگون نیروی هوایی ارتش آمریکا را مجبور ساخت تا این برنامه را کنار بگذارد. حال به نظر می‌رسد که ایده رها شده آمریکایی در انگلستان جانی دوباره می‌یابد.

به گزارش پاپ‌ساینس، Airlander هم‌زمان یادآور بالون و زپلین است؛ اما هیچ کدام از آن دو به شمار نمی‌رود. بالون‌ها هیچ سازه داخلی صلبی ندارند؛ در حالی‌که زپلین‌ها که از نظر فنی کشتی‌های هوایی صلب محسوب می‌شوند، سازه داخلی صلبی دارند که شکل هواپیما را حفظ می‌کند. همان‌طور که از نام شرکت بر می‌آید، Airlander کشتی هوایی دورگه‌ای است که که نیروی بالابر خود را توسط محفظه‌ای سرشار از گاز هلیوم به دست می‌آورد.

در جنگ‌هایی که گروه‌های مسلح کوچک در مناطق وسیع روستایی حرکت می‌کنند (مانند دخالت نظامی اخیر آمریکا در افغانستان)، داشتن یک ابزار جاسوس طولانی‌برد ارزش بالایی دارد

همچنین این کشتی هوایی سازه صلبی دارد که در مقایسه با بالون امکان کنترل بیشتری به آن می‌بخشد. شرکت سازنده برای پناه دادن این هواپیمای عظیم، از یک آشیانه هواپیما به قدمت 100 سال در بدفوردشایر انگلستان استفاده کرده است.

ارتش آمریکا به Airlander به عنوان هواپیمایی برای جاسوسی، نظارت و حمل بار نگاه می‌کرد.

درازترین هواپیمای جهان

هواپیمای جاسوسی آمریکایی Global Hawk و Grey Eagle می‌توانند به مدت حدود 30 ساعت به گشت‌زنی در آسمان بپردازند.اما Airlander می‌توانست در صورتی‌که تدارکات کافی با خود به همراه داشت، با یک خدمه پروازی خود به مدت 5 روز را در آسمان سپری کند.

در جنگ‌هایی که گروه‌های مسلح کوچک در مناطق وسیع روستایی حرکت می‌کنند (مانند دخالت نظامی اخیر آمریکا در افغانستان)، داشتن یک ابزار جاسوس طولانی‌برد ارزش بالایی دارد.

با این وجود و در حالی‌که حضور نظامی آمریکا در افغانستان رو به پایان است، شرکت HAV این هواپیما را به عنوان ابزاری برای اقدامات بشردوستانه، ایستگاه‌های واسطه مخابراتی، گشت‌زنی مرزی، ماموریت‌های تحقیقاتی، عملیات نجات و ارسال دارو به فروش می‌رساند. علاوه بر عملیات تجسس و گشت‌زنی، Airlander می‌تواند در هر پرواز تا 55 تن بار را با خود حمل نماید.
نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : فن اوذی، هوانوردی، جاسوسی،
لینک های مرتبط :
جمعه 5 تير 1394

برنامه گوگل برای ماه رمضان/ برترین مخترعان/ ۲ سلاح پیشرفته نظامی


در هفته‌ای که گذشت، خبرهایی مانند«برنامه جدید گوگل به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان»،

«تفاوت مغز افراد منطقی و احساساتی» یا «تغییر ظاهر آیفون ها» جزو برترین‌های هفته نام گرفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، در هفته ای که گذشت اخبار متفاوتی در حوزه فناوری منتشر شدند تا گواهی برای پیشرفت در این حوزه باشند اما خبرهایی مانند «برنامه گوگل برای ماه رمضان»، «تولید صفحات خورشیدی پیشرفته با قابلیت حفظ شارژ برای هفته ها»، «ظاهر آیفون ها تغییر می کند»، «ساخت صندلی چرخ دار با قابلیت حرکت در پلکان»، «کشف ویروسی مرموز در ناشناخته ترین دریاچه های جهان»، «مخرب ترین تانک دنیا ساخته شد» و ... بیش از سایرین مورد توجه قرار گرفتند.

* برنامه جدید گوگل به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان

گوگل همزمان با فرا رسیدن ماه روزه داری مسلمانان، پایگاه اطلاع رسانی جدیدی را با نام My Ramadan Companion راه اندازی کرده که امکان دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در ماه رمضان مانند موقعیت جغرافیایی یا اقلیمی و ... را ارائه می دهد.

از قابلیت های این پایگاه اینترنتی می توان به مواردی مانند نمایش اوقات شرعی بر اساس موقعیت کاربر، امکان برنامه ریزی روزانه، اطلاع از برنامه های ویژه سلامت، نرم افزارهای کارآمد در این ماه و ... را نام برد. پایگاه اینترنتی جدید گوگل می تواند مسلمانان را از جدیدترین اخبار و همینطور توصیه های ماه رمضان یا اطلاعاتی درباره مسلمانان سایر کشورها آگاه کند.

* تفاوت مغز افراد منطقی و احساساتی

مطالعات محققان دانشگاه موناش استرالیا از ارتباط بین تراکم ماده خاکستری مغز و میزان همدلی و احساسات در انسان ها خبر می دهد. این مطالعه نشان می دهد، افرادی که دارای تراکم بیشتری در سلول های خاکستری مغز خود هستند، در ابراز رفتارهایی مانند همدلی عملکرد بهتری را نسبت به سایرین از خود بروز می دهند.

این مطالعه به سرپرستیRobert Eres انجام شده و نشان می دهد، انسان ها به دو گروه همدلی احساسی و همدلی شناختی تقسیم می شوند. افرادی که در گروه همدلی احساسی قرار می گیرند، همان افرادی هستند که از دیدن یک صحنه یا فیلم ناراحت شده و گریه می کنند. افرادی که در گروه همدلی شناختی قرار می گیرند، همان افراد منطقی هستند که در برابر وقایع مختلف، پاسخ احساسی نشان نمی دهند.

* تولید صفحات خورشیدی پیشرفته با قابلیت حفظ شارژ برای هفته ها

در فرآیند طراحی و ساخت سلول های خورشیدی همواره از فتوسنتز گیاهی الهام گرفته شده است. از این رو کاملا بدیهی است که هر گونه توسعه و تحولی در این عرصه نیز با نیم نگاهی به برگ سبز درختان صورت گیرد.

به تازگی گروهی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس شیوه ای نوین ارایه کرده اند که با استفاده از آن سلول های خورشیدی ساخته می شود که قابلیت حفظ شارژ تا هفته ها را دارند. این درحالی است که در نمونه های فعلی ذخیره سازی شارژ تنها برای چند ثانیه امکان پذیر است.

دانشمندان با بررسی دقیق ساختارهای نانویی برگ درختان که در آن مولکول های باردار منفی جدای از مولکول های باردار مثبت قرار می گیرند به تحولی امیدوار کننده در صنعت رو به رشد تولید صفحات خورشیدی دست یافته اند. در حقیقت همین جدا سازی به ظاهر ساده است که عامل اصلی بالا بودن بازده فتوسنتز در برگ گیاهان است.

* ظاهر آیفون ها تغییر می کند

در پشت آیفون های iPhone ۵s، iPhone ۵ و iPhone ۶ دو نوار پلاستیکی دیده می شود که در حقیقت آنتن گوشی در این ناحیه تعبیه شده است. در صورتی که این بخش از آیفون ها از فلز ساخته شود، امواج رادیویی قابلیت عبور از بدنه گوشی را نداشته و در نتیجه فرآیند دریافت و ارسال سیگنال ها صورت نمی گیرد.

اما استفاده از پلاستیک در دل فلز انتقاداتی را نیز علیه اپل به همراه داشته است تا آنجا که حالا محققان این شرکت ابتکار جالبی برای بهبود طراحی محصولات این شرکت ارایه کرده اند.

این ایده جدید که در قالب یک ثبت اختراع ارایه شده است شامل تولید مواد کامپوزیتی جدیدی است که در واقع همان فلز آند بوده اما آنقدر شفاف است که به امواج رادیویی امکان عبور از خود را می دهد. بدین ترتیب آیفون هایی که با استفاده از این فناوری جدید ساخته می شوند، همان ظاهر تمام فلزی را دارند بدون آنکه اختلالی در عملکرد آنتن دهی آن ایجاد شود.

* ساخت صندلی چرخ دار با قابلیت حرکت در پلکان

این فناوری جدید توسط گروهی از محققان در سوئیس ارایه شده و پیش بینی می شود که به جهت کاربردی بودن، به زودی به مرحله تولید انبوه و تجاری هم برسد. این صندلی چرخدار تنها دارای دو چرخ است و زمانی که بر روی سطوح افقی حرکت می کند تعادل آن همچون فناوری دوچرخه ها Segaway تأمین می شود.

ابتکار به خرج داده شده در طراحی این صندلی چرخدار به صورت یک سیستم حرکتی دو چرخ موجب افزایش سرعت و چالاکی آن شده و همچنین به کاربر این امکان را می دهد تا در مواقع لزوم چرخش سریعی انجام دهد.

این فناوری جدید که نوعی سیستم حرکتی برقی به شمار می آید Scalevo نام دارد و به محض رسیدن به پلکان با استفاده از نوار نقاله مانندی که بی شباهت به سیستم حرکتی تانک نیست، به حرکت خود بر روی این نوع سطوح ادامه می دهد.

* کشف ویروسی مرموز در ناشناخته ترین دریاچه های جهان

به طور کلی ویروس ها در هر جایی زندگی می کنند. این موجودات چیزی جز ریزبسته هایی از RNA یا NDA نیستند که پوسته پروتئینی آنها را احاطه کرده است. درحالی که برخی از ویروس ها می توانند عامل بروز بیماری های خطرناک در ارگانیسم های گوناگون ( از جمله انسان ها) باشند، همچنین می توانند فاقد چنین ویژگی نیز در نظر گرفته شوند و در کشف اخیری که در دریاچه های دورافتاده نروژ صورت گرفته ویروسی شناسایی شده که جلبک ها و تک یاختگان موجود در این دریاچه ها را مبتلا می کند.

محققانی که این ویروس را شناسایی کرده اند متوجه این واقعیت شده اند که این ویروس ها در قیاس با ویروس های مشابه از اندازه کوچکتری برخوردارند که این مسأله می تواند به دلیل سهولت در تکثیر شدن در آب های بسیار سرد قطب شمال باشد.

* مخرب ترین تانک دنیا ساخته شد

درحالی که در ماه های اخیر روسیه و ترکیه با رونمایی گسترده از تانک های «آرماتا» و «آلتای» سروصدای زیادی در دنیای فناوری های برتر نظامی به راه انداخته اند، حالا چین از توپ ۱۲ میلیمتری قدرتمندی رونمایی کرده که گفته می شود سریعترین نمونه در نوع خود در جهان به شمار می آید به طوریکه گلوله آن با سرعت ۶ ماخ حرکت می کند!

از این رو تانک هایی که قرار است این توپ بر روی آنها نصب شود عنوان مخرب ترین تانک های جهان را خواهند داشت.

این فناوری جدید توسط محققان دانشگاه «شمال مرکزی» چین طراحی و ساخته شده و به ادعای آنها دارای دورترین برد، بیشترین شتاب اولیه پرتاب گلوله و قدرت نفوذ در میان تمام توپ های ۱۲۰ و ۱۲۵ میلیمتری جهان است.

معرفی بهترین مخترعان جهان در هفته ای که گذشت

رقابت «جایزه مخترعان اروپا» در زمره معتبرترین رقابتهای فناورانه جهان قرار دارد که امسال نیز ضمن اعطای جوایز ویژه به برگزیدگان به تیتر نخست رسانه های خبری دنیا تبدیل شد.

در بخش دستاوردهای بهبود کیفیت زندگی، یکی از جوایز نهایی به اندرس مانز سوئیسی تعلق گرفت که فناوری ریز تراشه آزمایشگاهی را ارایه کرده است. به لطف این فناوری جدید انجام تحقیقات پیچیده پزشکی و آنالیز بیولوژیکی یا شیمیایی آن هم با سرعت قابل توجه و مؤثر بر روی ریزتراشه هایی امکان پذیر شده است که تنها چند میلیمتر ابعاد دارند.

تشخیص سریع و به موقع ایدز و مالاریا از جمله کاربردهای این فناوری جدید پزشکی به شمار می آید.

همچنین در بخش شرکتهای دانش بنیان کوچک و میان رده، محققی از هلند برنده یکی از جوایز اصلی شد. وی آزمایش بافت بر پایه ژن را امکان پذیر کرده است که از آن می توان برای درمان بهتر سرطان سینه استفاده کرد.

در بخش صنعت نیز دو مخترع از اتریش و فرانسه به جهت نوآوری هایی در عرصه فناوری ارتباطات حوزه نزدیک (NFC) یکی از جوایز اصلی بخش پایانی را به خود اختصاص دادند.

لودویک لیبر از فرانسه نیز با ارایه تحقیقی درباره کلاس جدیدی از پلاستیکهای تجزیه پذیر یکی از جوایز بخش تحقیق را از آن خود کرد و در نهایت در بخش مخترعان غیراروپایی این فریزر از استرالیا و ژیان ژو موفق به کسب جایزه Popular Prize برای تولید نخستین واکسن سرطان گردنه رحم زنان در دنیا شدند

طرحهای برگزیده در حوزه مختلف علمی و فناوری نظیر زیست شیمی، مهندسی ساختمان، انرژی، الکترونیک، علم مواد، فناوری های پزشکی، تغذیه و فیزیک بوده است.

اسلحه مایکروویوی روسها به جنگ پهپادها می‌رود

در این هفته همچنین خبری منتشر شد مبنی بر اینکه محققان روسی موفق به ساخت اسلحه ای شده اند که پهپادها را مورد هدف قرار می دهد تا قادر به ادامه ماموریت های خود نباشند. حققان روسی موفق به ساخت اسلحه مایکرویوی شده اند که از برد ۶ مایلی و پوشش ۳۶۰ درجه ای برخوردار است. شلیک این اسلحه با انفجار یا سرنگون شدن پهپاد همراه نخواهد بود بلکه عملکرد تجهیزات الکترونیکی پهپادها را با اختلال و مشکل مواجه می کند.
نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : فن اوری، نواوری، تکنولوژی، ماه رمضان، گوگل، دنیای دیجیتال،
لینک های مرتبط :
جمعه 5 تير 1394

اسلحه شناسی2


سلاح روسی A-545

نسخه بهبود یافته ای از AEK-971


5_45mm_assault_rifle_A-545_-_Oboronexpo2

thumb_14088731329730.jpgthumb_zbfg493.jpg

thumb_post-661-0-31992700-1417156211.jpgthumb_Oboronexpo2014part4-15.jpg

thumb_H_fBleguUtA.jpgthumb_14088731330863.jpg

thumb_14088731330652.jpgthumb_7f98b145.jpgthumb_14088731330401.jpg

thumb_9c48b145.jpgthumb_4XzcwbhJpwc.jpg

thumb_6p67_ratnik.jpgthumb_1413297277670.jpg

post-661-0-78218100-1417156033.jpg
نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 23 خرداد 1394

اسلحه شناسیAK/AKS-101 5.56mm

ak-101_28429.jpg

thumb_ak-101_28329.jpg thumb_ak-101_28129.jpg

thumb_ak-101.jpgthumb_ak-101_28229.jpg

thumb_ak-101_28129.gifthumb_ak-101_28529.jpg

AK/AKS-102 5.56mm

ak-102_28329.jpg

thumb_ak-102_28229.jpgthumb_ak-102_28129.jpg

AK-103 7.62mm

ak-103_28229.jpg

thumb_ak-103_28329.jpgthumb_ak-103_28429.jpg

AK/AKS-104 7.62mm

ak-104_28329.jpg

thumb_ak-104_28529.jpgthumb_ak-104_28429.jpg

thumb_ak-104_28229.jpgthumb_ak-104_281029.jpg

thumb_ak-104_28129.jpgthumb_ak-104_281129.jpg

thumb_ak-104_28829.jpgthumb_ak-104_28629.jpg

AK-105 5.45mm

AlphaMountAK105_PO4x24PLeft01.JPG

thumb_9gv8nd.jpgthumb_ZenitCo_AK105_RMR_Right01.jpg

thumb_ak-104_28929.jpgthumb_RMR_AK105_ZenitCo_RailsLeft01.jpg
نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : علوم نظامی، جنگ افزار، اسلحه،
لینک های مرتبط :
شنبه 23 خرداد 1394

http://up.p30room.ir/uploads/13896258790981.jpg

ادامه تصاویر در ادامه مطلب .ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : علوم نظامی، جنگ افزار،
لینک های مرتبط :
شنبه 23 خرداد 1394
نارنجک انداز اتوماتیک 40 میلیمتری نصیر ساخت ایران

http://up.p30room.ir/uploads/138868501211381.jpg
نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)سلاح نارنجک انداز 40 میلیمتری نصیر سلاحی سبک با قدرت مانور بالا است که همه مراحل طراحی، ساخت و تولید انبوه آن به دست متخصصان وزارت دفاع انجام شده است.

افزایش قدرت مانور نیروهای مسلح با اجرای آتش بالا، قابلیت تنظیم سلاح در وضعیت تک تیر و رگبار و هدفگیری دقیق توسط دوربین و شلیک 300 گلوله در دقیقه را از محاسن منحصر به فرد این سلاح می توان ،ساخت این سلاح توسط متخصصان کشورمان در هر قبضه 12هزار دلار صرفه جویی ارزی دنبال داشته است.

http://up.p30room.ir/uploads/138868501243292.jpg
نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)


http://up.p30room.ir/uploads/138868564625591.jpg
دوربین نارنجک انداز نصیر (نمایشگاه تجهیزات انتظامی - مهر ماه 1392)این سلاح قابلیت نصب بر روی انواع خودرو، بالگرد و شناور را دارد، همچنین در جنگهای نامتقارن نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این سلاح همه نیازمندیهای نیروهای مسلح در حوزههای دریایی، زمینی و هوانیروز را در این زمینه برطرف میکند.

مجتمع صنعتی فجر شیراز پیش از این با ساخت انواع راکتانداز 107 میلیمتری زمینی، دریایی، کماندویی، خودرویی و کششی و سلاحهای ضدتانک 106 میلیمتری RPG-7 و سلاح SPG9 نقش ارزندهای در افزایش قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایرن ایفا کرده است.مشخصات :

کالیبر : 40 م م

برد موثر : 1500 متر

برد نهایی : 2200 متر

نرخ آتش : 250r/m الی 300

وزن سلاح : 35 کیلو گرم

تعداد ترکش : 300 عدد

شعاع مرگ : 7 متر

_______________________________________

منبع:Arteshi.com
نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : علوم نظامی، جنگ افزار،
لینک های مرتبط :
شنبه 23 خرداد 1394

آشنایی با هویتزر خودكششی رعد 2

http://www.8pic.ir/images/87074220405979216154.jpgهویتزر خودكششی رعد 2 یك توپ زرهی متحرك با آتش سنگین توپخانه ایست .این جنگ افزار شبیه به تانك زنجیر دار بوده و برای پشتیبانی سنگین توپخانه ای از سطوح مختلف مناطق تحت جریان جنگ استفاده می شود.


اساسا هویتزر به توپخانه هایی گفته می شود که می توانند لوله خود را بیش از 45 درجه از سطح افقی بلند کنند و از طول موانعی مرتفع نیز همانند خمپاره انداز شلیک کنند ، در حقیقت تفاوت هویتزر ها با تانک در همین امر است.

رعد۲ طوری طراحی شده است كه به راحتی 5 خدمه شامل ،فرمانده , توپچی , راننده , و دو بارگذار مهمات در آن جای می گیرند. موتور رعد در قسمت جلوی آن تعبیه شده است .همچنین بدنه و برجك این توپ متحرك از نوعی آلیاژفولادی به هم پیوسته اما چند لایه ای تشكیل شده است ، كه امكان نفوذ انواع راكت را در بدنه خود كاهش داده است .

از امكانات هویتزر رعد می توان به تلسکوپ آتش مستقیم ، سیستم دید در شب ، سیستم محافظت nbc اتوماتیك ، تجهیزات رادیویی ارتباط رقمی ، جی پی اس ( موقعیت یاب جغرافیایی )، سیستم دیجیتالی نشانگر وضعیت هوا و... اشاره كرد خصوصیات بارز توپ رعد شلیك ۵ گلوله در طی یك دقیقه می باشد ، همچنین قدرت بالای موتور و به تبع آن سرعت مناسب باتوجه به وزن آن وضعیت خوبی رادر رعد۲ به وجود آورده است .تمامی مراحل ساخت هویتزر خودكششی رعد در مجتمع صنا یع دفاع وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح انجام شده است .

این جنگ افزار سلاحی سنگین اما متحرك بوده و پس از اجرای آتش می تواند نقطه شلیك را ترك كرده و بر خلاف توپخانه های ثابت از انهدام و رهگیری توسط دشمن جلوگیری نماید. موشكی و نظامی معتقد است كه رعد نوعی دیگر از تسلیحات استفاده شونده در جنگهای نامتقارن با توجه به دكترین دفاعی نیروهای مسلح می باشد .

این نوع توپ متحرك به صورت انبوه در اختیار یگانهای توپخانه ای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.و در رزمایش های اخیر ارتش از جمله ضربت ذولفقار كارایی خود را اثبات نموده است .


مشخصات فنی :


نام : رعد۲ / Raad 2

نوع : توپخانه زرهی متحرك با آتش سنگین

نوع موتور : هوا خنک ۸ سیلندر

وزن : 27/5 تن

عرض :۹۰/۲ م

طول : ۷ متر

ضخامت زره : ۱۹ سانتی متر

تعداد گلوله قابل حمل : ۴۰ گلوله

قدرت نواخت تیر : ۶ گلوله در دقیقه

برد تیر : 30 كیلومتر موثر

سازنده : صنایع دفاعی وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

ارگان به كار گیرنده : یگان زرهی- توپخانه ای ارتش جمهوری اسلامی ایران


منابع :

jovshan.blogfa.com
نوع مطلب : علمی، فن اوری وعلوم نظامی، 
برچسب ها : نیروی زمینی، علوم نظامی، جنگ افزار،
لینک های مرتبط :
شنبه 23 خرداد 1394
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : 2
  • بازدید امروز : 146
  • بازدید دیروز : 68
  • بازدید این هفته : 146
  • بازدید این ماه : 1459
  • بازدید امسال : 67435
  • بازدید کل : 206674
  • تعداد پست ها : 3897
  • تعداد نظرات : 101
امکانات جانبی