💖عشق بی انتها💖
💖LoverSavadkoh💘
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


❤سلام دوستان عزیز ❤
🌹این یک وبلاگ ازاد برای اشتراک گذاری عقاید وفرهنگها ودوست یابی واشتراک مطالب واخبار به روز وعلمی واجتماعی است در جوی صمیمی به دور از هرگونه توهین به هر دین وقومیت ومذهبی وشخصی است امیدوارم در کنار هم دقایق شاد وخوبی داشته باشیم .منتظر نظرات وایده های شما هستم🌹

چهار ویژگی دختران پرخواستگار

ما در ادامه مطلب 4 رفتار کلیدی که پسرها را به ازدواج با دخترها ترغیب می کند آورده ایم...


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، خانه وخانواده، موفقیت در زندگی، 
برچسب ها : ازدواج، زنان، خواستگاری، روح وروان،
لینک های مرتبط :
شنبه 28 شهريور 1394
روش های زیبا برای جادوی دیگران

در حال رانندگی هستید، عجله دارید که به محل کارتان برسید. با احتیاط و به سرعت از خیابانها عبور می کنید. پشت چراغ قرمز توقف می کنید. ناگهان ...


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، خانه وخانواده، موفقیت در زندگی، 
برچسب ها : روح وروان، ارتباط اجتماعی، دیدنیهاوشنیدنیها،
لینک های مرتبط :
شنبه 28 شهريور 1394
بلوغ فضای مجازی برای نوجوانان

نوجوان بلوغ‌های متفاوتی را تجربه می‌کند؛ بلوغ جسمی، بلوغ عاطفی، بلوغ اجتماعی، و ... چه بسا افرادی که سال‌ها از نوجوانی شان گذشته اما هنوز به بلوغ اجتماعی درست و درمانی دست نیافته‌اند.


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، 
برچسب ها : نوجوان، سلامتی، روح وروان، فضای مجازی، بلوغ،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 شهريور 1394
در شبکه های اجتماعی، روی اعصاب نباشید!

روزها و هفته های اول همه چیز تازه و جدید است، با یک لبخند پهن 24 ساعت زل می زنید به ایکن بنفش وایبر و گوش می سپارید به دینگ دینگ صدای واتس آپ و آن قدر اینستاگرام عکس می بینید تا حجم اینترنت خانه را یک رزوه سر می کشید. اما کم کم همه چیز برایتان عادی می شود و ورودتان به تک تک گروه های موبایلی دور و نزدیک شروع می شود.ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، شبکه های اجتماعی، بهداشت وسلامتی، روانشناسی، 
برچسب ها : فضای مجازی، دنیای دیجیتال، دیدنیهاوشنیدنیها،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 10 شهريور 1394
با اجازه بزرگترها ...نه خیر

ممکن است برای خانم ها این اتفاق پیش آید که نظر مثبتی نسبت به خواستگارشان نداشته باشند، ولی قادر به بیان جواب منفی هم نیستند و نمی توانند به خواستگارشان جواب رد بدهند...ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، خانه وخانواده، زندگی زناشویی، 
برچسب ها : ازدواج، روح وروان، اسیبهای اجتماعی، خواستگاری،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 10 شهريور 1394
خانمی 22 ساله هستم و دیگر به شوهرم علاقه ای ندارم!


خانمي 22 ساله هستم. حدود شش ماه است که عقد کرده ام. اوايل به همسرم علاقه زيادي داشتم ولي به مرور زمان از او دلسرد شده ام. او مرا خيلي دوست دارد. لطفا براي رفع مشکلم راهنمايي کنيد.ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، خانه وخانواده، زندگی زناشویی، 
برچسب ها : ازدواج، زناشویی، روح وروان،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 9 شهريور 1394
تفاوت های جالب گریه زنان و مردان!

مطمئنا از گذشته این جمله را شنیده اید که: مرد که گریه نمیکنه! شاید به همین دلیل باشد که مردها کمتر گریه می کنند! اما گریه کردن زنان و مردان تفاوت هایی دارد که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم.

خانم ها معمولا بیشتر گریه می کنند و شاید برایشان عجیب باشد که چرا مردان خیلی کمتر از آنها گریه می کنند! اما در واقع بصورت طبیعی ترشح هورمون های مخصوص گریه در مردان کمتر است. اما تفاوت های گریه کردن زنان و مردان :

1- زنان 4 تا 5 برابر بیشتر از مردان گریه میكنند. 5،4 بار در ماه.

2- دختران و پسران تا قبل از بلوغ به یك میزان گریه می كنند، چراكه ترشح هورمون پرولاكتین كه باعث تحریك تولید اشك می شود به یك میزان در هر دو جنس تولید میشود.

3- پس از بلوغ میزان ترشح پرولاكتین كه در تولید و تناوب گریه موثر است در زنان 60 درصد بیشتر از مردان میشود.

4- غدد اشكی مردان از لحاظ ساختاری متفاوت و كوچكتر از غدد اشكی زنان می باشد. شاید یكی از دلایل بیشتر گریه كردن زنان نیزهمین مسئله باشد. مردان و زنان نمیتوانند یكدیگر را بخاطر چگونه گریه كردنشان مورد سرزنش قرار دهند.

5- یكی دیگر از علل بیشتر گریه كردن زنان باورهای فرهنگی میباشند، كه اجتماع گریه كردن زنان را بیشتر مورد پذیرش قرار می دهد.

6- مردان آرام، بدون صدا و با اندكی اشك گریه می كنند. بطوری كه معمولا كاسه چشمان آنها از اشك پر میشود، اما بندرت اشك به گونه ها سرازیر می گردد.

7- زنان معمولا پر سرو صدا و با اشك های فراوان گریه می كنند.

8- مردان اغلب در نتیجه احساسات مثبت و زنان پس از درگیری و مشاجره با دیگران و یا در نتیجه احساس بی كفایتی گریه می كنند.


سیمرغ
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، جالب انگیز، خبرهای جالب وشنیدنی دنیا، 
برچسب ها : زنان، مردان، گریه کردن، روح وروان، دیدنیهاوشنیدنیها،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 18 مرداد 1394
در برابر تحقير کنندگان چه واکنش نشان دهیم؟

ولي اله نعمتي، کارشناس ارشد روان شناسي- تحقير کردن در لغت به معناي خوار کردن ديگران و در علم روان شناسي به ايجاد احساس پشيماني و حماقت در ديگران با صدمه زدن به احترام و موقعيت آن ها به خصوص موقعيت اجتماعي شان گفته مي شود. تحقير، عملي است که احساس خرد کننده آن ساعت ها يا حتي سال ها زندگي يک فرد را تحت تاثير قرار مي دهد. در ادامه اين مطلب، نکاتي درباره شخصيت افرادي که تحقير مي کنند و راهکارهايي براي واکنش مناسب به سخنان تحقير آميز ديگران ارائه مي شود.

افراد توهين کننده را درک کنيد!

دانستن دلايلي که مطرح شد به شما کمک مي کند راحت تر در کنار افراد توهين کننده به شخصيت تان به زندگي عادي خود ادامه دهيد و حرف هايشان را نشنيده بگيريد. همچنين اگر بپذيريد که مشکل از طرف آن هاست نه شما، مي توانيد منطقي تر با اين مسئله برخورد کنيد و از حرف ها و کنايه هاي آن ها، آزرده خاطر نشويد. با اين حال شايد فردي که داراي چنين خصوصياتي است يکي از نزديکان شما باشد و برايتان سخت باشد که بخواهيد از نظر عاطفي خودتان را از او جدا کنيد. هيچ نيازي به اين کار نيست، فقط سعي کنيد در بحث هايي که او راه مي اندازد، شرکت نکنيد و خودتان را کنار بکشيد. قصد او اين است که کاري کند تا شما احساس بدي نسبت به خودتان پيدا کنيد. اين وظيفه شماست که به او اجازه انجام چنين کاري را ندهيد.

توهين را با توهين جواب ندهيد

زماني که فردي به شما توهين مي کند، در پاسخ به او، جواب هاي بي شماري به ذهن شما خطور مي کند. اگر چنين کاري را انجام دهيد، در واقع خودتان را با آن فرد هم شان ساخته ايد و اين دقيقاً همان چيزي است که افراد توهين کننده انتظارش را مي کشند. آن ها مي خواهند شما را عصباني کنند تا برخورد شديدي از خود نشان دهيد، آن ها مي خواهند شما احساس بدي نسبت به خودتان پيدا کنيد و قصدشان تنها آزار دادن و آسيب رساندن به شماست. شما با جواب دادن به آن ها در حقيقت وارد بازي ساختگي شان مي شويد و در نهايت خودتان را آزار داده ايد.

وقتي تحقيرمان مي کنند، بايد چه کار کنيم؟

در روابط انساني هميشه به دلايل مختلف مانند ناآگاهي، استرس، مشکلات اقتصادي و اختلالات اعصاب و روان اين ظن و گمان وجود دارد که رفتاري با ديگران داشته باشيم يا رفتاري با ما شود که زمينه ناراحتي فراهم آيد. «تحقير کردن» يکي از اين رفتارهاست که مي تواند فرد تحقير شده را در موضع ضعف و ناراحتي قرار دهد؛ موضعي که به هر حال اگر نمي توانيم از آن پيشگيري کنيم، مي توانيم با راهکارهايي از آسيب هايش جلوگيري کنيم.

دکتر «بلا ديپالو» پژوهشگر اجتماعي، نويسنده، سخنران و مشاور، مقاله اي با عنوان «وقتي تحقير شديم، چه کار کنيم؟» دارد. او خيلي جالب بحث خود را از اين جا شروع مي کند که: «من خيلي تعجب مي کنم اگر فردي را ببينم که ادعا کند در زندگي اش هيچ وقت تحقير نشده، چون همه ما به نوعي اين حس را تجربه کرده ايم، اما نکته مهم اين است که بدانيم بعد از آن چه مي توانيم بکنيم. قبول دارم که حس تحقير شدن بسيار دردناک است؛ گاهي آنقدر دردناک که کنار آمدن با آن غيرممکن به نظر مي رسد اما نکته هايي وجود دارد که در اين شرايط مي توانند به ما کمک کنند.»

انعطاف پذير باشيد

در زندگي براي اين که بتوانيد به خودتان کمک کنيد و از مشکلات بگذريد، بايد انعطاف داشته باشيد. بد نيست بدانيد آدم هاي موفق هميشه افراد زيرک و باهوشي نبوده اند، بلکه افرادي بوده اند که انعطاف داشته اند. آن ها توانسته اند با شرايط مختلف خود را وفق بدهند. اگر نتوانيد خودتان را با افراد و موقعيت هاي اطراف تا حدي که لازم است وفق بدهيد، نمي توانيد حرکت کنيد؛ بنابراين با اولين تحقير، خودتان را نبازيد و دست از تلاش براي موفقيت برنداريد.

خودتان را ثابت کنيد

گاهي نياز داريد خودتان را به ديگران ثابت کنيد و مهم تر اين که خيلي وقت ها لازم است خودتان را به خودتان ثابت کنيد. در مقابل بحران ها کنار نکشيد.

اجازه ندهيد بحران ها شما را در خود حل کنند. بعضي وقت ها اين خود ما هستيم که توانايي هايمان را دست کم مي گيريم نه ديگران و در واقع از درون تحقير مي شويم نه از بيرون!

از چالش، فرصت بسازيد

هر بحراني مي تواند موقعيتي باشد براي پيش رفتن براي پريدن و پيشرفت. براي آينده برنامه بريزيد و فکري جدي براي حل مشکلات تان بکنيد.

همچنين شايد بعضي رفتارهاي تان باعث شود تا ديگران تحقيرتان کنند بنابراين شخصيت تان را بررسي کنيد و عواملي را که باعث تحقيرتان مي شود از رفتارهايتان حذف کنيد.

سکوت نکنيد

در بعضي موارد هم براي اين که حس تحقير بيشتر از آن چه هست نشود، نبايد سکوت کنيد! درست خوانديد، سکوت نمي تواند راه حل مشکلات شما باشد. اگر غيرمنصفانه مورد تحقير قرار گرفتيد، اعتراض کنيد. اگر در محل کار تحقير مي شويد، به رئيس بخش تان يا فردي که سمت بالاتري از آن فرد دارد، بگوييد.

اگر در مراجعه به اداره يا سازماني تحقير شديد، از راه قانوني شکايت کنيد. هميشه راه هايي براي اعتراض وجود دارد.

اين کار مي تواند درون ناآرام شما و حس بدتان را تا حد بسيار زيادي کاهش دهد. از طرفي باعث مي شود اين رفتار با ديگران هم تکرار نشود.

با شخصيت توهين کننده ها بيشتر آشنا شويد

توجه داشته باشيد که يک انسان کامروا، موفق و با اعتماد به نفس، هيچ نيازي به تحقير ديگران ندارد. شايد اين افراد از ديگران انتقادهاي سازنده اي کنند اما هيچ گاه آن ها را تحقير نمي کنند. برخي افراد به طور کلي نظر منفي نسبت به ديگران دارند و ديگران را مدام تحقير مي کنند که دلايل آن به شرح زير است:

*به دليل کمبودهايي که احساس مي کنند دوست دارند خودشان را قدرتمند تر از ديگران جلوه بدهند تا به اين طريق بر تزلزل شخصيتي خود غلبه کنند.

*قبلا فردي آن ها را آزرده ساخته است و چون توانايي مقابله با آن را نداشتند، با تحقير ديگران سعي مي کنند از موقعيت فعلي خود دفاع کند.

*افرادي که ديگران را تحقير مي کنند با اين کار فقط ناراحتي، نرسيدن به موفقيت و بي هدفي خود را در زندگي به نمايش مي گذارند.

مشرق
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، 
برچسب ها : موفقیت، روح وروان، تحقیر، توهین،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 مرداد 1394
این 5 عادت‌ شغلی را ترک کنید

از آنجاکه همیشه نمی‌توان بر اتفاقات محیط اطراف و محل کار احاطه داشت، بنابراین باید از انجام برخی رفتارها که ممکن است در محیط کار میان شما و همکارانتان تنش ایجاد کند پرهیز کنید. مثلا اگر از این پس مشغول کاری هستید و صدای روی میز زدن خودکار همکارتان شما را آزرده خاطر می‌کند، با خود فکر کنید شاید شما هم عاداتی دارید که باعث آزار اطرافیانتان می‌شود. بهتر است تا این عادت‌ها و رفتارها باعث بروز اصطکاک میان شما و همکارانتان نشده، نسبت به شناسایی و رفع آنها اقدام کنید. در این گزارش به نقل از بخش مالی یو‌اس‌نیوز، به ترک برخی از عادت‌هایی که مانع شادابی و موفقیت کاری شما می‌شود، اشاره می‌کنیم.


سکوت در برابر مشکلات

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، 56 درصد از کارمندان بیش از یک‌سال از پرداختن به مشکلات و سختی‌ها در محل کار امتناع می‌کنند. شاید این سکوت موقتا از بروز هرگونه درگیری جلوگیری کند، اما در دراز مدت عامل این مشکلات را عمیق‌تر می‌کند. بهتر است به‌جای اینکه رفتارهای آزاردهنده طرف مقابل را تحمل کنید، این را بدانید که افراد قابل تغییرند. این مطالعه نشان داد بیش از نیمی از افراد هرگز با فردی که با او مشکل دارند صحبت نمی‌کنند و این مسایل را با او در میان نمی‌گذارند زیرا به اینکه افراد می‌توانند خود را تغییر دهند، اعتقادی ندارند. اما همیشه به خاطر داشته باشید که انسان در تمام مراحل زندگی خود تغییر می‌کند. کافی است از خودتان بپرسید: اگر من جای طرف مقابل بودم و دوستی صمیمی داشتم که از همه چیز من باخبر است، آیا خوشم می‌آمد تا او با من این مسایل را درمیان بگذارد؟ بسیاری از افراد به این سوال پاسخ مثبت می‌دهند چراکه به هم اعتماد دارند و بر این عقیده‌اند که می‌توانند تغییر کنند. پس شما هم این لطف را در حق طرف مقابل بکنید و اجازه دهید تا برای تغییر دادن عادات بد خود تلاش کنند.

با یک دست چند هندوانه بلند کردن

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که عادت دارند از این شاخه به آن شاخه بپرند و به هر سوراخی سرک بکشند. اما نتایج یک مطالعه که در سال 2009 توسط دانشگاه استنفورد انجام شد، نشان می‌دهد وقتی تلاش می‌کنید در آن واحد چند کار را انجام دهید، بازدهی شما به شدت کاهش می‌یابد. عملکرد چند وظیفه‌ای مانند یادگیری تنیس یا زبان دوم نیست که هرچه بیشتر تمرین کنید، بیشتر پیشرفت کنید بلکه مغز شما جوری تکامل نیافته تا بتواند در آن واحد روی بیش از یک موضوع تمرکز کند و هرگونه تلاشی برای اینکه چند کار را همزمان انجام دهید، منجر به کاهش تمرکز شما می شود. پس بهتر است به‌جای پریدن از این شاخه به آن شاخه، تمرکزتان را تنها روی یک موضوع قرار دهید تا آنرا به‌بهترین نحو به انجام رسانید.

صمیمیت بیش از حد

وقتی تمام مسایل شخصی خود را با رییس یا همکارتان در میان می‌گذارید، نه‌تنها به روابط کاری‌ خود لطمه می‌زنید، بلکه شغل خود را نیز به خطر می‌اندازید. پس تا زمانی‌که با دوست صمیمی و قابل اعتمادی روبرو نشده‌اید، بسیاری از مسایل را باید در زندگی شخصی‌تان محفوظ نگه دارید. پس از گفتن مسایل شخصی به همکاران‌تان و حتی ارسال ایمیل‌ها یا مطالبی که بعدها باعث شرمساری شما خواهد شد، خودداری کنید.

شایعه‌پراکنی

یکی از مهم‌ترین مسایلی که طی سالیان اخیر در محیط کار منجر به بروز مشکل و درگیری شده، شایعه‌پراکنی است. خیلی وقت‌ها حتی حساب زمان و دفعاتی که پشت سر همکاران‌مان غیبت و شایعه‌پراکنی می‌کنیم، از دستمان در می‌رود. این کار تاکنون بسیاری از روابط اجتماعی و دوستانه را از هم پاشیده و حتی منجر به ترک شغل ازسوی بسیاری از افراد شده‌است. توصیه اساسی این است که اگر نمی‌توانید درباره کسی حرف‌های خوب و درخوری بزنید، بهترین کار سکوت است.

راه انداختن جو منفی در محیط کار

نتایج مطالعات نشان می‌دهد جو منفی می‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند. این بدان معناست که وقتی با حالتی عبوس و وارد دفتر کار می‌شوید، این حس و انرژی منفی شما ممکن است بلافاصله دیگران را نیز تحت تاثیر قراردهد و بر فعالیت‌های گروهی تاثیر منفی بگذارد. به‌گزارش اقتصادنیوز، افراد باید در محل کار بر رفتارها و احساسات‌شان کنترل داشته باشند و بدون اینکه بر اطرافیان‌شان اثر منفی بگذارند، راه مناسبی را برای تخلیه این فشارها پیدا کنند. حال اگر رییس یک مجموعه این روحیه منفی را به کارمندانش منتقل کند، بهراحتی کل مجموعه را دچار مشکل خواهد کرد.خوشبختانه عکس این مطلب هم وجود دارد؛ یعنی اگر در محل کار بذر خوشرویی و روحیه مثبت بکارید، همه همکاران‌تان می‌توانند از محصول این خوشرویی بهره ببرند./110
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، 
برچسب ها : موفقیت، روانشناسی، محیط کار،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 8 مرداد 1394
بهترین راه های سورپرایز کردن برای ازدواج یا تولد
پیشنهاد ازدواج یکی از مهمترین تصمیم هایی است که در زندگی خود می گیرید. بنابراین باید تمام جوانب را زیر نظر داشته باشید تا در آن لحظه همه چیز عالی و به بهترین نحو پیش رود و از آن مهمتر جواب مثبت دریافت کنید.


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، خانه وخانواده، موفقیت در زندگی، 
برچسب ها : ازدواج، سورپرایز، دیدنیهاوشنیدنیها، حتماببینید،
لینک های مرتبط :
شنبه 23 خرداد 1394
یکی از راه های روانی شدن!


يك مطالعه جديد نشان مي دهد كه نگهداری حیوانات در خانه باعث افزايش خطر مشكلات ذهني و رواني، مانند شيزوفرني و اختلال دو قطبي، مي شوند.

براساس دو مطالعه منتشر شده در مجله پژوهشي اسکیزوفرنی، خطر فوق به دليل وجود ماده اي است به نام توکسوپلاسما گوندی، كه يك انگل اجباری درون سلولی است و میزبان عمده آن گربه است و قابلیت انتشار آن توسط مدفوع گربه است اما قدرت آلوده کردن انواع مهره داران و پستانداران و پرندگان را نیز دارد.

توکسوپلاسما باعث ابتلا به بیماری توکسوپلاسموز مي شود. با توجه به داده هاي مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بیش از ۶۰ میلیون نفر در آمریکا به اين انگل آلوده هستند، اما اکثر مردم از آن آگاه نیستند.

به گزارش مهر، برخي افراد مبتلا كه سیستم ایمنی سالمي دارند، در اغلب موارد اين بيماري را بروز نمي دهند و هيچ علائمي در آن ها رويت نمي شود. با این حال، زنان باردار و افرادي كه سیستم ایمنی ضعیف تري دارند بیشتر از بقيه مستعد ابتلا به اين عفونت هستند و ممکن است علائمي شبیه سرماخوردگي - مانند درد عضلانی و درد و تورم غدد لنفاوی - را تجربه كنند، بطوري كه حتي در برخي موارد شديد عفونتي، فرد دچار کوری و حتی مرگ مي شود.

مطالعات قبلی نیز عفونت توکسوپلاسما را با افزايش خطر اختلالات روانی مرتبط دانسته اند. براي مثال، در نوامبر سال ۲۰۱۴، تحقيقي انجام شد كه براساس آن محققان ادعا كردند كه انگل مذكور مسئول یک پنجم موارد اسکیزوفرنی است. در حال حاضر، تحقیقات جدید شواهد بیشتري در خصوص اين ارتباط را بدست مي دهند.

عفونت توکسوپلاسما گوندی خطر ابتلا به شيزوفرني را دو برابر مي كند

همچنین بررسي نتايج مطالعات دانشگاه جان هاپكينز نشان داد كه بين نگهداري گربه در كودكي و ابتلا به شيزوفرني و اختلالات ديگر رواني در مراحل بعدي زندگي ارتباط وجود دارد. بر اين اساس، ٥٠ درصد از افرادي كه در كودكي گربه داشتند، دچار بيماري هاي رواني از جمله شيزوفرني شدند.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، جالب انگیز، فرهنگی، مشکلات ومعضلات اجتماعی، 
برچسب ها : مغز، روح وروان، اسیبهای اجتماعی، دیدنیهاوشنیدنیها،
لینک های مرتبط :
جمعه 22 خرداد 1394
اختلال روانی «جنون سلفی»، گریبانگیر نسل جدید

به نقل از ایسنا، گروهی از متخصصان آسیب‌شناسی و روانشناسان در روسیه معتقدند که با بالا رفتن تب سلفی به زودی اعتیاد به این کار در گروه اختلالات روانی قرار خواهد گرفت. این متخصصان می‌گویند: جنون فزاینده سلفی گرفتن به زودی به نوعی اعتیاد آسیب‌شناسی منجر خواهد شد و این اعتیاد باید به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته شود.

با افزایش جنون عکس گرفتن از خود یا همان سلفی و انتشار عکس‌ها روی سایت‌های اجتماعی، فرد عملا خود را در معرض گرایش به خودشیفتگی قرار می‌دهد. روانشناسان روسی با استناد به این واقعیت، اکنون این موضوع را مورد بحث و مذاکره قرار داده‌اند و ادعا می‌کنند که سلفی گرفتن نه تنها نشانه‌ای از پایین بودن اعتماد به نفس و خودبینی است بلکه در موارد شدید حتی می‌تواند به بیماری تبدیل شود.

به گزارش سایت اینترنتی آربی‌تی‌اچ، این متخصصان می‌گویند: اگرچه در نگاه اول این کار کاملا بی‌ضرر و عادی به نظر می‌رسد اما افزایش تمایل فرد برای به اشتراک گذاشتن مداوم عکس‌هایی از خود برای گرفتن تایید دوستان در قالب «لایک کردن» و دریافت تحسین‌های آنها می‌تواند در فرد وابستگی ایجاد کند و این وابستگی در موارد شدید به جایی می‌رسد که فرد نیاز به درمان‌های روانشناسی پیدا می‌کند.

به اعتقاد روانشناسان روسی، همانگونه که اعتیاد به اینترنت در فهرست بیماری‌های روانی دسته‌بندی می‌شود، این تشخیص در مورد اعتیاد به بازی‌های آنلاین،‌ شبکه‌های اجتماعی یا عکس سلفی نیز صدق می‌کند. این روانشناسان همچنین تاکید کردند که افراد جوان در گروه سنی 13 تا 30 سال و عمدتا دختران، بیشتر مستعد ابتلا به «جنون سلفی» هستند.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، دانستنیهای سلامتی، فرهنگی، مشکلات ومعضلات اجتماعی، 
برچسب ها : جنون سلفی، سلفی، اسیبهای اجتماعی، روح وروان، سلامتی، اعتیاد، اینترنت،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 21 خرداد 1394
تغییرات بهره هوشی انسان طی یک قرن گذشته

روانشناسان دانشگاه وین نشان داده‌اند بهره هوشی کلی انسان‌ها از اوایل قرن بیستم تاکنون در هر دهه، سه نمره افزایش یافته است.این تحقیق، بزرگ‌ترین بررسی تاکنون درباره بهره هوشی بوده که مبتنی بر داده‌های حاصل از تقریبا چهار میلیون شرکت‌کننده از 31 کشور مختلف است. دانشمندان نشان دادند که بهره هوشی انسان طی بیش از 100 سال (1909 تا 2013)، سه نمره در هر دهه افزایش داشته است.

در سال 1984، نخستین محاسبه نظام‌مند تغییرات بهره هوشی در جمعیت کلی منتشر شد که افزایش نمره هوشی در جمعیت کلی آمریکا را نشان داد. این پدیده که اثر فلین (Flynn effect) نام دارد، برای جامعه علمی سردرگم‌کننده بوده به ویژه این که مسیرهای تغییرات بهره هوشی طی زمان و دلایل احتمالی افزایش نمره هوشی مورد بحث است.

اثر فلین، نامی است که به افزایش قابل توجه و مداوم امتیازات آزمون هوش در بسیاری از مناطق جهان داده‌اند. زمانی که آزمون‌های ضریب هوشی در ابتدا به وسیله نمونه‌ای از آزمون‌دهندگان استانداردسازی می‌شوند، برحسب قرارداد، میانگین نتایج را برابر ۱۰۰ و انحراف معیار آن‌ها را برابر ۱۵ امتیاز ضریب هوشی در نظر می‌گیرند. زمانی که آزمون‌های ضریب هوشی مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرند، آن‌ها با استفاده از نمونه‌ای جدید از آزمون‌دهندگان استانداردسازی می‌شوند که معمولا نسبت به نمونه قبلی در زمان اخیرتری به دنیا آمده‌اند.

در پژوهش جدید، با استفاده از مجموعه داده‌ها و تفاوت‌ها در قدرت یافته‌های بدست‌آمده در بازه زمانی و همچنین در نواحی دارای بهره هوشی مختلف، امکان ارزیابی عوامل بالقوه اثر فلین فراهم شد. این عوامل عبارت‌اند از تغذیه خوب، بهداشت و در دسترس‌پذیری خدمات بهداشتی و همچنین تحصیل بهتر است. جزئیات این تحقیق در مجله Perspectives on Psychological Science ارائه شد.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : مغز، هوش، تحقیقات پزشکی، روح وروان، بهداشت، ضریب هوشی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 21 خرداد 1394
رابطه جالب خندیدن و ژنتیکبه نقل از ایسنا، دانشمندان دانشگاه نورث‌وسترن و دانشگاه ژنو دریافتند افراد دارای نوعی متغیر ژنتیکی موسوم به الل‌های کوتاه ژن 5-HTTLPR، هنگام تماشای کاریکاتور یا فیلم‌های خنده‌دار در مقایسه با افراد دارای الل‌های طولانی این ژن، بیشتر می‌خندیدند و بیشتر لبخند می‌زدند.

این نتایج در حالی ارائه شده که تحقیقات پیشین، این ژن را به عواطف منفی مرتبط کرده بودند؛ با این حال، یافته‌های جدید، قوی‌ترین مدرک دال بر این موضوع را ارائه داده‌اند که این ژن با بیان عواطف مثبت نیز مرتبط است.

یک ژن در جایگاه ویژه خود بر روی کروموزوم می‌تواند دارای چینش‌های گوناگونی باشد؛ به هر یک از این چیدمان‌های ژن در جایگاه ویژه آن بر روی کروموزوم، الل (allele) می‌گویند؛ در واقع، اشکال مختلف ژن، الل نام دارند. هر ژن دارای دو الل است که یکی را از پدر و دیگری را از مادر به ارث می‌برد.

در این پژوهش، دانشمندان به 336 نفر در قالب سه گروه، کارتون‌ها و فیلم‌های خنده‌دار نشان داده و نمونه‌های بزاق آن‌ها را برای تحلیل ژن 5-HTTLPR گرفتند؛ نتایج نشان داد افراد دارای الل کوتاه ژن 5-HTTLPR، احساسات عاطفی مثبت بیشتری را از خود بروز دادند و به ویژه این اشخاص در مقایسه با افراد دارای الل بلند این ژن، بیشتر خندیدند و بیشتر لبخند زدند.

تحقیقات پیشین نشان داده بودند که الل‌های کوتاه ژن 5-HTTLPR، پیش‌بینی‌کننده بازدهی‌های منفی و ناخواسته مانند افسردگی، اضطراب و مصرف مواد مخدر هستند و این که افراد دارای الل‌های کوتاه این ژن، عواطف منفی بیشتری نسبت به افراد دارای الل‌های بلند دارند.

با این حال، تحقیق جدید نشان می‌دهد افراد دارای الل‌های کوتاه ژن 5-HTTLPR می‌توانند در مقابل مولفه‌های عاطفی زندگی، حساس‌تر باشند. جزئیات این پژوهش در مجله Emotion متعلق به اتحادیه روانشناسی امریکا ارائه شد.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : تحقیقات پزشکی، خنده، ژنتیک، روح وروان،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 20 خرداد 1394
ارتباط جالب اخلاق و حجم ماده خاکستری مغز

یک مطالعه جدید نشان می دهد كه افرادي كه استدلال هاي اخلاقي در آنها بيشتر است، در مقایسه با کسانی که سطوح پایین تري از اخلاق را از خود بروز مي دهند، حجم بالايي از ماده خاکستري مغز را دارا هستند كه مرتبط به رفتار اجتماعی، تصمیم گیری و پردازش در هنگام بحث و مناقشه است.

دكتر هنگي رائو، استاديار و متخصص تصویربرداری مغز و اعصاب و روانپزشکی در دانشکده پزشکی پرلمن در دانشگاه پنسیلوانیا، به همراه همکارانش یافته های خود را در مجله پلوس وان منتشر نمود. استدلال اخلاقی به عنوان یک فرایند تفکر تعريف مي شود که براساس آن انسان در تعیین درست يا غلط بودن يك چيز در شرايط معين به چالش كشيده مي شود.

پيش تر، در اواسط قرن ۲۰، پژوهشي توسط روانشناس لارنس كولبرگ انجام شد كه نشان داد با بلوغ و رشد عملکرد شناختی در انسان، مراحل مختلف استدلال اخلاقی كشف مي شود. اما رائو و همکارانش مي گويند، هیچ پژوهشي به بررسي ساختار مغز در مراحل مختلف استدلال اخلاقی نپرداخته است.

بنابراين، براي پر كردن اين شكاف، تيم تحقیقاتي فوق ٦٧ دانشجوي ۲۴-۳۳ ساله کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) در دانشکده وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا را مورد مطالعه قرار دادند.

ديانا رابرتسون، يكي از محققان اين مطالعه مي گويد: دانشجويان MBA نامزد ایده آل برای این کار بودند، زيرا برنامه درسی آن ها در دانشگاه وارتون به مسائل تصمیم گیری اخلاقی و استدلال مي پردازد؛ هدف ما از اين مطالعه بررسی این مطلب بود كه آیا مراحل استدلال اخلاقی در معماری ساختاری مغز منعکس ميشود يا خير.

در اين مطالعه مشخص شد كه در مقایسه با دانشجوياني که سطوح پایین استدلال اخلاقی را دارا هستند، دانشجوياني که سطح بالایی از استدلال اخلاقی را داشتند، در قشر جلو مغز حجم زيادي از ماده خاكستري را داشتند. اين ناحيه از مغز مسئول ميانجيگري در ميان افکار متضاد و متناقض، انتخاب بين درست و غلط و پيش بيني عواقب احتمالی است.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : مغز، تحقیقات پزشکی، اخلاق، ماده خاکستری مغز، روح وروان،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 19 خرداد 1394
استفاده از امواج مغزی برای رمزگشایی رایانه


به نقل از ایسنا، تیمی از محققان به رهبری بلیر آرمسترانگ از مرکز شناخت، مغز و زبان باسک در اسپانیا با همکاری «نگین خلیفیان» محقق ایرانی دانشگاه بینگهمپتون در نیویورک، سیستم پیش‌ساختی طراحی کرده که می‌تواند با دقت 94 درصد، این کار را انجام دهد.

این فناوری در آینده می‌تواند جای همه رمزهای عبور را گرفته و دسترسی به دستگاه‌ها را ایمن‌تر و سریعتر کند. آرمسترانگ دریافت که افراد مختلف به شکل منحصربفرد خود، در مورد کلمات گوناگون فکر می‌کنند.


تیم وی در تحقیقات اخیرشان به ثبت سیگنال‌های مغزی 45 داوطلب در زمان خواندن فهرستی از 75 کلمه اختصاری مانند اف‌بی‌آی و دی‌وی‌دی پرداختند. فعالیت الکتریکی مغز این افراد با استفاده از یک جفت الکترود که روی جمجمه سر آن‌ها قرار گرفته بود، ضبط شد.

مغز انسان از میلیاردها نورون فعال تشکیل شده که از حدود 170 هزار طول ترکیبی برخوردارند. هر زمان که انسان به چیزی فکر می‌کند، مغز سیگنالهای ضعیف اما متمایزی را در ارتباط با آن تولید می‌کند.

پالسهای الکتریکی توسط واکنش شیمیایی بین نورون‌ها تولید می‌شود که توسط الکترودها قابل سنجش است. محققان پس از سنجش این واکنش‌ها، از برنامه‌های رایانه‌ای برای شناسایی یک «اثرمغزی» منفرد استفاده کردند.


اگرچه 94 درصد به اندازه فناوری‌هایی مانند Touch ID اپل دقیق نیست، اما به گفته آرمسترانگ، شروع خوبی محسوب می‌شود.یکی از فواید این گونه فناوری‌ها، این است که می‌توان از آن برای تائید هویت مداوم فرد استفاده کرد. فناوری‌های از این قبیل پیش از این تولید شده بودند، اما نویز مرتبط با سنجش‌های مغزی معمولا باعث مشکل شدن بررسی آن‌ها می‌شد.

اما رویکرد جدید بر امواج مغزی از یک ناحیه یعنی وظیفه خواندن و شناسایی کلمات تمرکز دارد. این کار شامل دسترسی به چیزی موسوم به خاطرات معنایی است که برخلاف خاطرات دیگر، با گذشت زمان تغییر نمی‌کنند. به گفته آرمسترانگ، هک حافظه معنایی تقریبا غیرممکن بوده و از تشخیص هویت با اثرانگشت بسیار ایمن تر است.
نوع مطلب : علمی، فن آوریهای جدید، کامپیوترولپ تاپ، بهداشت وسلامتی، روانشناسی، 
برچسب ها : تحقیقات علمی، مغز، فن اوری، نواوری، تکنولوژی، هک،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 19 خرداد 1394
علت تمایل بیشتر افراد به صف های سمت راست چیست؟ریاضیدانان در یک نظریه جدید نشان داده‌اند که با قرار گرفتن در صفهای مارپیچی در زمان خرید، سریعتر به جلو حرکت خواهید کرد. بر اساس نظریه صف‌بندی، همیشه قرار گرفتن در صف‌های کوتاه به معنی جلو افتادن کارها نیست، بلکه صف‌های مارپیچی گزینه‌های بهتری محسوب می‌شوند.

این صف‌ها به خطوط مارپیچی طولانی گفته می‌شود که طی آن، از تعدادی افراد خواسته می‌شود تا به صندوق در دسترس بعدی مراجعه کنند. این امر از ایستادن طولانی فرد در یک صف جلوگیری می‌کند. این نظریه مدعی است که بدون صف مارپیچی، احتمال قرار گرفتن فرد در صف سریعتر، بسیار کم خواهد بود.

برای مثال، اگر سه صف در سوپرمارکت وجود داشته باشد، تأخیر به شکل تصادفی در هر کدام ممکن است رخ دهد. این امر بدان معنی است که احتمال یک به سه وجود دارد که فرد در صف سریع‌تر قرار بگیرد.

با وجود این، بسیاری از افراد نوعی گریز طبیعی از صفهای مارپیچی دارند، زیرا تصور می‌کنند که مدت زمان ایستادن در آن بیشتر است. همچنین به گفته محققان، بدلیل راست دست بودن 90 درصد جمعیت جهان، آن‌ها بطور طبیعی به سمت صفهای سمت راست می‌روند.

محققان پیش از این دریافته بودند افرادی که در صف می‌ایستند، ارزش بالاتری برای کالاهایی که در انتظار آن هستند، در نظر می‌گیرند. این کار در عوض باعث صبورتر شدن آن‌ها می‌شود زیرا تصور می‌کنند که خریدشان ارزش دارد.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، 
برچسب ها : تحقیقات علمی، روح وروان،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 19 خرداد 1394
تاثیر نگاه کردن به گل‌ها


به نقل از بولتن نیوز، علی سلیمانی در رابطه با تاثیر وجود گل‌ها بر روح و روان انسان، اظهارکرد: هدیه دادن گل‌ها که از گذشته در میان انسان‌ها مرسوم بوده، دلایل خاصی دارد که از آن جمله تاثیر گل‌ها و گیاهان بر روحیات انسان است.

وی افزود: پژوهش‌ها نشان می‌دهد نگاه کردن به گل ها و گیاهان باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت در افراد می‌شود و غم و اندوه را از انسان دور می‌کند. این روانشناس عنوان کرد: حالت روحی انسان با تماشا کردن به گل‌ها تغییر یافته و با هر بار نگاه کردن به گل‌ها، اتصال عصبی مثبتی در مغز افراد ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: دریافت حتی یک شاخه گل و یا یک گلدان کوچک به سرعت روحیه افراد را تحت تاثیر قرار داده و نقش بستن لبخندی ناگهانی به محض دریافت گل، اولین نشانه این تغییر است. سلیمانی ذکر کرد: وجود گل‌ها و گیاهان در معرض دید افراد علاوه بر ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و ایجاد آرامش، احساس رضایت و شادی را در افراد ایجاد می‌کند.

وی رنگ گل‌ها را نیز در روحیات افراد بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: گل‌های با رنگ ملایم از جمله صورتی، سفید و بنفش، حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق داده و گل های با رنگ گرم و تند نیز مانند قرمز، زرد و نارنجی، انسان را به سوی سرزندگی و هیجان پیش می‌برد.

این روانشناس بیان کرد: پزشکان نیز معتقدند وجود گل و گیاه در منازل و در معرض دید، سلامت جسمی اعضای خانواده و همچنین صمیمیت در روابط خانوادگی را به دنبال دارد. وی با اشاره به اینکه گل‌ها مظهر پاکی بوده و فطرت انسان را به سمت خوبی و زیبایی سوق می دهد، ادامه داد: گل ها موجب باز شدن فکر انسان و فضای عطرآگین آن موجب تلطیف روح می شود.

سلیمانی ذکر کرد: اگر افراد افسرده 20 دقیقه در هفته با گل و باغچه در ارتباط باشد، خلق آنها تغییر یافته و شرایط روانی بهتری پیدا می کند. وی خاطرنشان کرد: نگه داشتن گل‌ها در اتاق خواب بنا به توصیه دانشمندان موجب ایجاد احساس سرزندگی و حتی موجب دیدن خواب های خوب می شود.

این روانشناس در پایان یادآور شد: گل‌های طبیعی را به عنوان اولین هدیه انتخاب و سعی کنید در محیط منزل از گل ها به عنوان نماد آرامش استفاده کنید.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : تحقیقات پزشگی، سلامتی، روانشناسی، گلها، احساسات، شادی وغم،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 17 خرداد 1394
واقعیت هایی جالب درباره مغز که نمی دانید


به نقل از باشگاه خبرنگاران، همانطور که با حذف اطلاعات از رایانه، امکان بازیابی آنها وجود دارد، مغز انسان نیز مکانیسم این چنینی دارد.


در واقع در بیماری‌های منتج به فراموشی، خاطرات و اطلاعات از بین نمی‌روند بلکه دسترسی به آنها محدود می‌شود.

محققان چندین دهه روی این موضوع که آیا فراموشی ناشی از اختلال در ذخیره سازی هست یا خیر کار کردند و نتیجه بر این شد که حتی در فراموشی‌های پس رونده خاطرات گذشته پاک نمی‌شوند اما غیر قابل دسترس است.

علاوه بر این در طی آزمایشات انجام شده روی موش‌های آزمایشگاهی براساس روش‌های مهندسی ژنتیک، دریافتند موش‌ها در شرایط و محیط‌های متفاوت رفتارهای متفاوتی را نشان می‌دهند.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : حافظه، سلامتی، تحقیقات پزشکی، مغز، سیستم عصبی، بیماریهاودرمانها، ژنتیک،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 17 خرداد 1394
سلفی گیرها به زودی روانی می شوند!
به نقل از پایگاه خبری "العالم"، یک روانشناس برجسته روسی از تصمیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی مبنی بر معرفی اعتیاد به اینترنت و انداختن عکسهای سلفی به عنوان اختلالی روانی خبر داد. بوریس استیگانکوف گفت: «کارشناسان هم اکنون در صدد تهیه فهرست بین المللی تقسیم بندی بیماریهای روانی هستند که اعتیاد به انداختن عکسهای سلفی و استفاده از شبکه های مجازی نیز به آن افزوده خواهد شد.»


به گزارش پایگاه اینترنتی "24 ام" روسیه وی خاطرنشان کرد، در صورت درج این نوع اعتیاد در فهرست رسمی باید این بیماری توسط داروهای مخصوص بیماریهای روانی درمان شود. استیگانکوف گفت: «اعتیاد به اینترنت تاکنون در لیست بیماریهای روانی وارد نشده، از این رو روانشناسان مسکو در تشخیص و درمان آن با دشواریهایی روبرو هستند.»
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، روانشناسی، فرهنگی، مشکلات ومعضلات اجتماعی، 
برچسب ها : سلفی، عکاسی، روانشناسی، اینترنت، اختلال روانی، بوریس استیگانکوف،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 14 خرداد 1394
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : 1
  • بازدید امروز : 144
  • بازدید دیروز : 87
  • بازدید این هفته : 231
  • بازدید این ماه : 1596
  • بازدید امسال : 72082
  • بازدید کل : 211321
  • تعداد پست ها : 3897
  • تعداد نظرات : 101
امکانات جانبی