💖عشق بی انتها💖
💖LoverSavadkoh💘
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


❤سلام دوستان عزیز ❤
🌹این یک وبلاگ ازاد برای اشتراک گذاری عقاید وفرهنگها ودوست یابی واشتراک مطالب واخبار به روز وعلمی واجتماعی است در جوی صمیمی به دور از هرگونه توهین به هر دین وقومیت ومذهبی وشخصی است امیدوارم در کنار هم دقایق شاد وخوبی داشته باشیم .منتظر نظرات وایده های شما هستم🌹

زشت و زیبای ازدواج های فامیلی

ازدواج اساساً امری اجتماعی است. مسأله مهم در این زمینه آن است که ازدواج فامیلی به عنوان یک مسأله چند وجهی درنظر گرفته نمی‌‏شود، چرا که وجود یک مسأله چند وجهی، راهبردی چند وجهی را برای حل یا تقلیل آن می‏‌طلبد...


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، خانه وخانواده، زندگی زناشویی، فرهنگی، 
برچسب ها : ازدواج، تحقیقات پزشکی، ژنتیک، اسیبهای اجتماعی، معلولیت،
لینک های مرتبط :
شنبه 30 آبان 1394
یک تحول عظیم در دنیای پزشکی +عکس

رخنه در سد خونی-مغزی ممکن شد....


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، 
برچسب ها : سلامتی، تحقیقات پزشکی، مغز،
لینک های مرتبط :
شنبه 23 آبان 1394
نوزادی که خونش صورتی رنگ استبه نقل از مهر، خون این نوزاد دختر که در بیمارستان کودکان "هوبی" تحت مراقبت است به جای رنگ قرمز به رنگ صورتی است.

پزشکان پس از انجام اولین آزمایشات در هفتمین روز زندگی این نوزاد اعلام کردند که باوجود برخورداری از خون صورتی کاملا سالم است اما پس از گذشت 20 روز از تولد، علائم بیماری جسمی در این نوزاد بروز یافت. این علائم شامل افزایش چربی خون و هموگلوبین بود.

پس از انتقال به بیمارستان "هوبی" در این نوزاد دختر بیماریهای "هایپرلیپیدمیا" با علائم بیماری "هپاتوسپلنومگالی"، عفونت ریوی و کم خونی تشخیص داده شد.
براساس گزارش چاینا دیلی، این نوزاد چینی درحال حاضر 40 روز از زندگی خود را پشت سر گذاشته است.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، 
برچسب ها : بیماریهاودرمانها، عجایب خلقت، دیدنیهاوشنیدنیها، سلامتی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 21 آبان 1394
بهترین موقع برای اندازه‌گیری فشار خون چه زمانی است؟


مطالعات محققان دانشگاه پزشکی Jichi ژاپن نشان می دهد که بهترین زمان اندازه گیری فشار خون در افرادی که فشار خون بالا دارند، صبح است؛ چرا که فشار خون بالا در صبح، با افزایش احتمال سکته مغزی مرتبط است. این مطالعه همچنین نشان می دهد که نوسانات فشار خون در جمعیت آسیایی، بیش از ساکنین کشورهای غربی است، به همین دلیل این مطالعه بر مبنای مردم ژاپن صورت گرفته است و به افرادی که در آسیا زندگی می کنند، به ویژه افرادی که فشار خون بالا دارند، توصیه می شود که هر روز به محض بیدار شدن از خواب فشار خود را اندازه بگیرند.

این مطالعه با بررسی بیش از چهار هزار و 300 ژاپنی نشان می دهد که احتمال سکته مغزی در افرادی که فشار خون صبح در آنان بیش از 155 میلی متر جیوه است، نسبت به افزادی که فشار خون صبح کمتر از 135 میلی متر جیوه دارند، هفت برابر بیشتر است؛ البته این موضوع در فشار خون عصر صادق نیست؛ زیرا فشار خون عصر می تواند تحت تاثیر عواملی چون دوش آب گرم، یا غذای مصرف شده باشد.

فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلات زیادی روبرو می شود.
به طور متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یک نفر به این عارضه مبتلا است؛ کاهش مصرف نمک، کاهش وزن، ورزش منظم، اجتناب از دخانیات، نوشیدن هشت لیوان آب در روز، اجتناب از تنش و استرس، کاهش مصرف کافئین، استفاده از غذاهیا گیاهی و خواب کافی، مهمترین راهکارهای کاهش فشار خون هستند.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : سلامتی، فشارخون، تحقیقات پزشکی، بیماریهاودرمانها،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 19 آبان 1394
دلایل آزمایش های قبل از ازدواج


تا همین چند دهه اخیر عروس و دامادها با واژه ای به نام آزمایش قبل از ازدواج آشنا نبودند اما امروزه انجام آزمایش قبل از ازدواج جزو ضروریات استادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : ازدواج، سلامتی، ازمایش پزشکی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 5 شهريور 1394
مقابله با بیماری‌ها با چاپ بافت مغزی

به نقل از ایسنا، این موفقیت گامی مهم به سوی خلق مغز آزمایشگاهی مناسب جهت بررسی اثر داروها و اختلالاتی مانند اسکیزوفرنی به شمار می‌آید.

مغز، عضوی پیچیده و دارای 86 میلیارد سلول عصبی است و بافت مغزی جدید توسط محققان «مرکز علوم الکترومواد Excellence» در استرالیا ارائه شده است.

شرکت‌های داروسازی میلیون‌ها دلار را صرف آزمایش‌کردن داروهای مختلف بر روی حیوانات می‌کنند تا دریابند که داروی مورد نظر در آزمایش‌های بالینی انسانی دارای سطوح مختلف کارآیی است یا خیر.

یک مغز آزمایشگاهی مناسب که بافت واقعی مغز را تقلید می‌کند برای انجام تحقیقات ضروری نه تنها بر روی داروها بلکه بر روی اختلالات مغزی مانند اسکیزوفرنی و بیماری‌های ناتوان‌کننده مغز حائز اهمیت خواهد بود.

دانشمندان هنوز تا چاپ‌کردن مغز فاصله دارند اما توانایی آرایش‌کردن سلول‌ها برای خلق شبکه عصبی گامی رو به جلو به شمار می‌آید.

به منظور خلق سازه شش لایه‌، محققان نوعی جوهر زیستی سفارشی حاوی مواد طبیعی کربوهیدرات تولید کردند.

این مواد سفارشی ویژگی‌هایی دارند که امکان پخش دقیق سلول‌ها را در سراسر این ساختار فراهم می‌کنند و سطوح نادری از حفاظت از سلول ارائه می‌دهند.

نتیجه بدست‌آمده ساختاری لایه‌بندی‌شده مانند بافت مغز است که در آن سلول دقیقا در لایه‌ای طراحی‌شده قرار می‌گیرد.

این مطالعه اهمیت استفاده از چاپ سه‌بعدی و علم مواد را برای ارائه خروجی زیستی مهم برجسته می‌کند.

جزئیات این مطالعه در مجله Biomaterials ارائه شده است.
نوع مطلب : علمی، فن آوریهای جدید، بهداشت وسلامتی، پزشکی، 
برچسب ها : تحقیقات پزشکی، فن اوری، نواوری، چاپ3بعدی، سلامتی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مرداد 1394
يکشنبه 11 مرداد 1394
خانم‌ها بیش از 2 برابر آقایان به این بیماری خطرناک دچار می‌شوند

به نقل از باشگاه خبرنگاران، حسین کرمانپور، عضو انجمن ام اس با اشاره به میزان شیوع ام اس در بین خانم‌ها اظهار کرد: خانم‌ها بیش از 2 برابر مردان به بیماری ام اس مبتلا می‌شوند دلیل ویژه‌ای برای این امر وجود ندارد بعضی پژوهشگران دلیل این امر را مواجه کمتر خانم‌ها با آفتاب می‌دانند.

وی افزود: اکثر کسانی که به بیماری ام اس مبتلا می‌شوند، سطح ویتامین D بدن آنها پایین است اما به طور قطعی نمی‌توان دلیلی برای بروز بیماری ام اس در بین بیماران مشخص کرد. همین ناشناخته بودن علت بیماری ام اس، دلیل درمان نشدن این بیماری تا کنون است.

عضو انجمن ام اس ادامه داد: در تمام دنیا خانم‌ها 2 تا 4 برابر آقایان به بیماری ام اس مبتلا می‌شوند و میزان شیوع این بیماری در آقایان کمتر است. این میزان در نقاط مختلف ایران تفاوت دارد. به عنوان مثال میزان مبتلایان به ام اس در استان اصفهان با استان خراسان یکسان نیست.

گفتنی است بیماری ام اس جزء بیماری‌های خاص در ایران محسوب می‌شود و مبتلایان به این بیماری سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. مبتلایان به بیماری ام اس تا پایان عمر باید از دارو‌های خاص این بیماری استفاده کنند. برای بیماری ام اس درمان قطعی وجود ندارد و این امر به نا‌شناخته بودن علت ابتلا به این بیماری باز می‌گردد. در صورتیکه علت ابتلا به بیماری ام اس مشخص شود.

می‌توان به درمان قطعی این بیماری امیدوار بود اما تا کنون این مسئله به اثبات نرسیده است و همچنان بیماران مبتلا به ام اس با روش‌های درمانی طولانی مدت این بیماری مواجه هستند.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : زنان، سلامتی، بیماریهاودرمانها، تحقیقات پزشکی، ام اس،
لینک های مرتبط :
جمعه 9 مرداد 1394
بدون دارو میگرن را درمان کنید

تحقیقات نشان می‎دهند که ماساژ می‎تواند در کاهش برخی از سردرد‎ها از جمله میگرن در بعضی از افراد موثر باشد. ماساژ می‎تواند باعث کاهش استرس که یک محرک متداول سردرد است، شود.


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : سلامتی، بیماریهاودرمانها، میگرن،
لینک های مرتبط :
جمعه 9 مرداد 1394
کشف ژن بازسازی کننده سلول ها

به نقل از شبکه خبر، محققان ژنی را کشف کرده اند که پس از درمان سرطان، سلول های روده را بازسازی می کند.


این ژن که اس او ایکس نام دارد مسئول ساختن و حفظ ذخایر سلول های بنیادی دستگاه گوارش است.

به گفته محققان در افراد مبتلا به سرطان که با روش هایی همچون شیمی درمانی و پرتو درمانی، معالجه می شوند، حضور این ژن، به بازسازی سلول های از دست رفته و نیز حفظ سلول های موجود، کمک می کند.

سرطان در سال 2005 میلادی، هفت میلیون و600 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است که 13 درصد از آمار 58 میلیون مرگ در جهان را شامل می شود.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، 
برچسب ها : تحقیقات پزشکی، سلامتی، سرطان، بیماریهاودرمانها، سلولهای بنیادی،
لینک های مرتبط :
جمعه 9 مرداد 1394
بیماری قرمز چیست؟

به نقل از شفاف، دکتر بدیعی می‌گوید: هموفیلی یا خون تراوری یک بیماری ارثی است که از طریق ژن موجود بر روی کروموزوم X منتقل می‌شود. بدن این بیماران در صورت پاره شدن رگ توان ایجاد لخته و انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی ندارد و با کوچکترین ضربه یا خراش دچار تجمع خون در مفاصل و خشک شدن مفصل شده و یا خونریزی‌های غیرمنتظره‌ای در ماهیچه‌ها اتفاق خواهد افتاد.


بیماری مخصوص مردان

این فوق تخصص هماتولوژی خاطرنشان می‌کند: هموفیلی آ (نقص فاکتور انعقادی هشت) شایعترین شکل این اختلال است و از هر 5 تا 10 هزار نوزاد پسر در یکی دیده می‌شود. اما هموفیلی ب (نقص فاکتور 9) در یک مورد از هر 20 تا 34 هزار نوزاد پسر مشاهده می‌شود. این بیماری که تقریباً به طور انحصاری در افراد مذکر به وجود می‌آید، در 85 درصد موارد پیامد کمبود فاکتور VIII است که به آن هموفیلی نوع A یا هموفیلی کلاسیک می‌گویند.

وی درباره انتقال هموفیلی می‌گوید: این بیماری از طریق مادر به پسرانش منتقل شده و مردان نمی‌توانند بیماری را به پسرانشان منتقل کنند. چنانچه یک مرد هموفیلی با یک زن ناقل هموفیلی ازدواج کند 50 درصد فرزندان پسر سالم و 50 درصد دختران هموفیل خواهند بود. اگر یکی از کروموزوم‌های زن معیوب باشد، وی یک ناقل هموفیلی خواهد بود و این بیماری را به نیمی از فرزندان پسر خود منتقل خواهد کرد و حالت ناقل بیماری بودن را به نیمی از دختران خود انتقال خواهد داد.


نشانه های بیماری

دکتر بدیعی با بیان اینکه نشانه‌های اولیه هموفیلی خونریزی‌های طولانی پس از خراش‌های کوچک است، می‌گوید: این بیماران معمولاً با التهاب مفاصل رو به رو هستند، به همین دلیل هنگام درد و التهاب، توان راه رفتن ندارند، ولی بتدریج و با پیشرفت بیماری، علایم شدیدتری از قبیل خونریزی‌های دردناک داخل مفصلی مانند مفصل زانو ایجاد خواهد شد. در نوع شدید هموفیلی، معمولاً در دوره نوزادی به علت هماتوم شدید سر یا خونریزی طولانی از زخمهای ناف یا محل ختنه، بیماری تشخیص داده می‌شود. اما کودکانی که دچار بیماری متوسط هستند اغلب تا زمانی که شروع به خزیدن یا راه رفتن نکنند دچار هماتوم نمی‌شوند و بیماری‌شان نیز تشخیص داده نمی‌شود.

درمان بیماران هموفیل

وی می‌افزاید: هرگاه شخص مبتلا به هموفیلی دچار خونریزی شدید و طولانی شود تقریباً تنها درمانی که مؤثر است تزریق فاکتور انعقادی شماره 8 خالص است، زیرا به محض رسیدن مقدار کافی فاکتور انعقادی به محل آسیب دیده، خونریزی متوقف می‌شود. درمان سریع و بهنگام سبب کاهش درد می‌شود و از بروز آسیب به مفصل، عضله و سایر اعضای بدن جلوگیری می‌کند.

خونریزی مفصلی در این افراد ممکن است به طور تدریجی و بدون درد باشد و یا ممکن است ناگهانی و شدید بوده و بیشتر در هنگام شب اتفاق بیفتد. احساس سفتی، گرما و درد در مفاصل، علامت خونریزی مفصلی است. در این صورت باید فاکتور انعقادی سریع تزریق شود. استفاده از کمپرسی سرد نیز توصیه می‌شود. کودک هنگام خونریزی از بینی، نباید به حالت درازکش قرار گیرد، زیرا فشار به عروق خونی بیشتر می‌شود. در این هنگام باید دو طرف بینی را گرفته و فشار داد. سر را نباید به عقب خم کرد. اگر خونریزی بند نیاید، باید تزریق انجام شود. علایم سردرد و سرگیجه، استفراغ مکرر و اختلال هوشیاری مانند خواب آلودگی و بیهوشی از علایم خونریزی داخل جمجمه است. با دیدن این نشانه‌ها باید بی‌درنگ فاکتور انعقادی تزریق شود.


خطربرخی ورزشها

بهترین ورزشها برای کودکان هموفیلی شنا و پیاده روی ملایم است و از ورزش فوتبال باید بپرهیزند. از مسواک نرم استفاده و مرتب به دندانپزشک مراجعه کنند و همچنین از مصرف آسپرین و داروهای ضدانعقادی بپرهیزند. فرو کردن عضو دردناک داخل آب ولرم به کاهش درد کمک می‌کند. واکسیناسیون علیه هپاتیت باید انجام شود. اجتناب از چاقی ضروری است، زیرا احتمال خونریزی بویژه خونریزی مفاصل افزایش می‌یابد. اجتناب از تزریق عضلانی و هر ترومای دیگر مانند استفاده از ریش تراش برقی و... و نیز خودداری از زور زدن و فین کردن و یا در معرض گرمای زیاد قرار گرفتن از دیگر موارد است. یبوست هم برای این بیماران، خطرناک است.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : سلامتی، مردان، بیماریهاودرمانها، هموفیلی،
لینک های مرتبط :
جمعه 9 مرداد 1394
پیوند موفقیت آمیز دو دست برای یک کودک ۸ ساله

به نقل از خبرآنلاین، زیون هاروی، از شهر بالتیمور آمریکا که پیشتر در اثر یک عفونت شدید دو دست و پایش را از دست داده بود وبا یک کلیه پیوندی زندگی می کرد، به مدت ۱۰ ساعت تحت یکی از پیچیده ترین عملهای جراحی قرار گرفت.

دکتر لوین، سرپرست تیم جراحی می گوید: « در اولین دیدارم با او از او پرسیدم برای چه می خواهد دست داشته باشد و نمی دانستم یک پسر ۸ ساله چنین پاسخی به من بدهد. او به من گفت، می خواهد از میله های بارفیکس در پارک بالا برود.»

این پسر بچه تا پیش از این بدون دست، نحوه غذا خوردن، نوشتن و حتی بازیهای کامپیوتری را آموخته بود.

زیون می گوید: «حتی اگر خوب نمی شدم باز هم می دانستم حمایت خانواده ام را دارم و آنها پشت من هستند.»

عمل پیوند دو دست این کودک توسط یک تیم ۴۰ نفره از جراحان و پرستاران انجام گرفت.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، 
برچسب ها : سلامتی، جراحی، پیونداعضا،
لینک های مرتبط :
جمعه 9 مرداد 1394
مهم‌ترین عامل در درمان ناباروری
آنچه در مسیر تشخیص و درمان ناباروری از اهمیت بسیاری برخوردار است، مراجعه همزمان زوج به پزشک و بررسی همزمان آنها است.


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دوران بارداری ونوزاد، 
برچسب ها : سلامتی، ناباروری، زنان، تحقیقات پزشکی،
لینک های مرتبط :
جمعه 9 مرداد 1394
این وسیله گوش هایتان را کر می کند

به نقل از باشگاه خبرنگاران، فرکانس‌هایی که نخست باعث آسیب شنوایی می‌شوند، معمولا 4000 هرتز هستند.

دکتر عمرانی، فوق تخصص گوش و حلق و بینی در مورد استفاده از هندزفری عنوان کرد: بسامدی که نخست باعث آسیب می‌شود، بسامد 4000 هرتز است. صدا یک انرژی است، هنگامیکه صدا به گوش برخورد می‌کند این انرژی به پرده‌ی صماخ می‌رسد و سپس به استخوانچه‌های شنوایی می‌رود و از آنجا به حلزون شنوایی که بخشی از دستگاه حس و عصب شنوایی هستند، منتقل می‌شود و سپس توسط عصب گوش به مغز می‌رسد، اگر شدت این انرژی از اندازه‌ای که ساختار بسیار ظریف و استثنایی گوش میانی و گوش داخلی می‌توانند آنرا منتقل کنند بیشتر شود، دریچه‌هایی از آنها آسیب می‌بینند.

وی ادامه داد: یکی از نخستین جاهایی که آسیب می‌بیند، حلزون شنوایی است. حلزون شنوایی یکی از مهمترین بخش‌هایی است که در اثر شدت بالای صوت به سادگی آسیب می‌بیند و چگونگی این فرآیند بدین طریق است که: برخی از بسامد‌هایی که یاخته‌های شنوایی در حلزونچه‌ها، صدا را می‌گیرند و داده پردازی می‌کنند و سپس انتقال می‌دهند، هنگامیکه صدا از اندازه‌ای شدیدتر باشد با شدت به این یاخته‌ها برخورد می‌کند و آنها را به شدت به لرزه در می‌آورد و همین امر ممکن است باعث آسیب دیدن و یا حتی مرگ آنها شود، در نتیجه فرکانس‌هایی که نخست باعث آسیب می‌شوند، معمولا 4000 هرتز هستند، تکرار یا بازگشت این شدت بالای صدا، می‌تواند آسیب و از هم گسیختگی یاخته‌های شنوایی را ماندگار کند و بجای آنکه سلول‌ها را زخمی کند و یا به آنها آسیب رساند، آنها را بکشد، در نتیجه ما دچار کاهش شنوایی در بسامد 4000 هرتز می‌شویم.

دکتر عمرانی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین ابزار‌های زندگی ما که می‌تواند باعث چنین رخدادی برای ما بشود،گوش کمکی یا هندزفری است که به دلیل اینکه به درستی درون گوش قرار می‌گیرد، همه‌ی نواهایی که از آن بیرون می‌آید باعث جابجا شدن پرده‌ی گوش می‌شود و از آن به استخوانچه‌ها و حلزون شنوایی می‌رسد، اگر اندازه‌ی انرژی صوتی که از گوشی کمکی به درون گوش آزاد می‌شود از توان شنوایی ما بیشتر باشد بی گمان باعث ایجاد آسیب می‌شود، این آسیب نخست گذرا است و اگر مجدد رخ ندهد امکان آن وجود دارد که دردسر ساز نباشد ولی اگر بارها تکرار شود و یا همان یکبار هم شدت بسیار بالایی داشته باشد، امکان آن وجود دارد که آسیب برگشت نا‌پذیر باشد.

این متخصص گوش و حلق و بینی در مورد شدت صوت گفت: باید اندازه‌ی صوت موردنظر باشد که شدت آن بالا نباشد، اگر انرژی صوتی بیشتر از 85 دسی بل باشد، بسته به زمانی که با آن مواجه هستیم، می‌تواند آسیب رسان باشد.

وی با ابراز تاسف از اینکه بسیاری از افراد هنگام استفاده از گوشی کمکی برای اینکه احساس بهتری به آنها دست بدهد، صدای آنرا افزایش می‌دهند عنوان کرد: هرگز صدا از اندازه‌‌ی مجاز شنوایی نباید عبور نکند.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : گوش، تحقیقات پزشکی، سلامتی،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 مرداد 1394
تولید اندامهای زنده انسان
-
به نقل از مهر، این دستگاه جدید که در ابعاد میکرو ساخته شده قابلیت کشت و توسعه سلولهای انسانی زنده را دارد تا از این طریق تقلیدی بی نقص از فرآیند تولید اندامهای زنده انسان صورت گرفته باشد.

اهمیت این فناوری نوین مقامات عالی رتبه موزه طراحی لندن را بر آن داشت تا امسال ارایه کنندگان آن را به عنوان طراحان برترین ایده جهان معرفی کنند.

درحالی که سال گذشته یک طرح ویژه معماری متعلق به «زاها حدید» برنده این جایزه ارزشمند شده بود، امسال این فناوری نوین پزشکی بود که جای هیچ بحثی برای انتخاب نشدن باقی نگذاشت. درحقیقت برای نخستین بار طی ۸ سال برگزاری این رقابت نفس گیر بوده است که طراحی از دنیای پزشکی برنده این جایزه می شود.

این فناوری نوین توسط محققان انستیتو Wyss دانشگاه هاروارد ارایه شده که تلفیقی از تراشه هایی است که تولید و رشد اندامهای واقعی انسان از جمله شش و روده در آن به طرز حیرت انگیزی صورت می گیرد.

از مزایای این فناوری جدید می توان به بالابودن ضریب دقت آن، کمتر شدن وابستگی به حیوانات آزمایشگاهی، تسریع در روند کشف داروهای جدید و کاستن از هزینه ها اشاره کرد.
نوع مطلب : علمی، فن آوریهای جدید، بهداشت وسلامتی، پزشکی، 
برچسب ها : نواوری، فن اوری، تکنولوژی، اعضای مصنوعی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 4 تير 1394
تب کریمه کنگو در مازندران یک قربانی گرفت

به نقل از مهر، «انتخاب»؛ حدیث گردکلی با اشاره به مرگ یک نفر بر اثر ابتلا به ویروس تب کریمه کنگو افزود: بیماری cchf ویروسی از گروه آریوویروس بوده و شایع ترین ناقل آن کنه ای با نام هیالوما است که مخزن این ویروس را می توان در طبیعت و در کنه یافت.

وی افزود: علایم این بیماری سردرد شدید،تب و لرز، خستگی و دردعضلانی، پرخونی در صورت، استفراغ، احساس سرما و دردهای بالای معده است.

وی تصریح کرد: این بیماری در حیوانات اهلی هیچ گونه علایم مشخص ندارد و خطر انتقال بیماری در انسان از طریق ذبح حیوان آلوده یا به دنبال تماس با پوست یا لاشه حیوان در یک دوره کوتاه وجود دارد.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : سلامتی، بهداشت، تب کنگو، بیماریهاودرمانها، حیوانات،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 4 تير 1394
خطر تداخل تشعشعات وسایل فناوری در بیمارستان ها

محقق ایرانی و همکارانش در دانشگاه کنکوردیا تحقیق تازه ای در مورد میزان خطر ناشی از عملکرد نامناسب تجهیزات پزشکی که تحت تأثیر امواج رادیویی ساطع از وسایل قابل‌حملی چون تبلت‌ها قرار گرفته اند انجام داد.

سالانه هزاران بیمار به علت خطاهای پزشکی در بیمارستان‌ها جان خود را از دست می‌دهند و این در حالی‌ست که اگر پزشکان و پرستارها به طور مداوم از طریق فناوری‌های بی‌سیم به اطلاعات ثبت‌شده بیماران دسترسی داشته باشند می‌توان از این دست رخدادها جلوگیری کرد. اما مشکلی وجود دارد که تشعشعات الکترومغناطیسی همین وسایل مبتنی بر فناوری ممکن است با عملکرد تجهیزات پزشکی تداخل یابد و به عواقب بالینی جدی‌ برای بیماران منجر شود.

مهدی اردوان محقق ایرانی به همراه همکارانش در دانشگاه کنکوردیا کانادا تداخل عملكرد وسايل الكترونيكی شخصی با مراقبت‌هاي بيمارستاني را بررسی کردند. این تحقیق جدید مشخص می‌سازد که کارکنان بخش مراقبت‌های پزشکی تا چه اندازه می‌توانند همراه با وسایل وای‌فای خود به تجهیزات الکترونیکی پزشکی نزدیک شوند. نتیجه تحقیق حاکی از آن است که وسایل الکترونیکی شخصی باید در فاصله‌ای بیش‌تر از طول یک بازو به تجهیزات پزشکی قرار گیرند تا خطر تداخل عملکرد بسیار پایین بیاید.


بنا بر این تحقیق میتوان تعریفی مشخص در این زمینه ارائه داد و فاصله وسایل وای‌فای را با تجهیزات الکترونیکی پزشکی تعیین کرد. در تحقیق مذکور که محققان دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر مجری آن بودند، میزان خطر ناشی از عملکرد نامناسب تجهیزات پزشکی تحت تاثیر امواج رادیویی ساطع از وسایل قابل‌حملی چون تبلت‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.براین اساس بیمارستان‌ها اغلب کارکنانی را که تجهیزات بی‌سیم همراه دارند از نزدیک شدن به تجهیزات پزشکی تا حدی کم‌تر از حداقل فاصله تعیین‌شده برحذر می‌دارند.

مهدی اردوان، دکتری مهندسی برق و نویسنده اصلی این گزارش گفت: «ما می‌توانستیم ببینیم آیا این سیاست واقعا بر خطر تداخل الکترومغناطیسی تاثیر دارد یا خیر. اما دو مانع عمده وجود داشت، یکی هزینه بالای تعیین و رایانش قدرت میدان الکترومغناطیسی و دیگری نبود تحقیقاتی درباره چگونگی نقل‌ و انتقال وسایل بی‌سیم توسط کارکنان بیمارستان‌ها در اطراف تخت بیماران.»

از این رو، اردوان و همکارانش روش‌های موجود را با هم تلفیق کردند تا ابزاری برای تخمین احتمال تاثیرگذاری میدان‌های خاص بر تجهیزات پزشکی بسازند. محققان این روش را با الگوی تازه‌ای که مبتنی بر ریاضی‌است تلفیق کردند تا قابلیت جابه‌جایی تجهیزات بی‌سیم نیز در نظر گرفته شده باشد. فرض هم بر این بود که کارکنان بیمارستان‌ها تقریبا همیشه در وضعیت ایستاده یا در حال راه رفتن هستند.

اردوان افزود: «ما دریافتیم که اگر کارکنان بیمارستان‌ها این سیاست را عملی کنند، واقعا ثمر خواهد داد و آن‌ها خواهند توانست در همان اتاقی که بیمار و تجهیزات در آن قرار دارند تبلت به همراه داشته باشند و هیچ خطری هم ایجاد نکنند.»

مسائل هنگامی رخ می‌دهند که کارکنان بیمارستان‌ها در اجرای قوانین سهل‌انگاری می‌کنند. «ما مشاهده کردیم که با افزایش فاصله وسایل بی سیم از تجهیزات پزشکی از صفر به فاصله‌ای اندک، احتمال خطر به سرعت کم می‌شود. بعد از آن، با افزایش فاصله مذکور به بیش از میزان بهینه، احتمال خطر کم‌تر نمی‌شود. این نشان می‌دهد که تعیین حدی بزرگ‌تر برای حداقل فاصله لزوما به افزایش ایمنی منجر نخواهد شد.»

از نظر کریستوفر ترومن، نویسنده ارشد و استاد گروه مهندسی برق و کامپیوتر، پیام کاملا روشن است. «بیمارستان‌ها باید مراقب باشند که کارکنان حداقل فاصله مجاز را رعایت کنند. ماهیت مشکل این است که هرگز نمی‌توان احتمال خطر را به صفر رساند اما با رعایت حداقل فاصله، احتمال خطر را می‌توان آن‌چنان کاهش داد که تداخل عملکردها بعید باشد.» بر همین اساس اگر وسایل بی‌سیم با فاصله‌ای بیش‌تر از یک دست از تجهیزات پزشکی نگه داشته شود خطر تداخل عملکردها بسیار کم شود.
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : دنیای دیجیتال، تحقیقات علمی، تجهیزات پزشکی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 4 تير 1394
پوکی استخوان احتمال ناشنوایی ناگهانی را دو برابر افزایش می دهد
مطالعات محققان تایوانی نشان می دهد که احتمال ناشنوایی ناگهانی در افراد مبتلا به پوکی استخوان، دو برابر افرادی است که بیماری های استخوانی ندارند.


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : تحقیقات پزشکی، سلامتی، بیماریهاودرمانها، ناشنوایی، پوکی استخوان،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 25 خرداد 1394

توصیه هایی برای مبتلایان به آرتروز زانو


از انجام دادن حرکات شدید ، ناگهانی و غیر معمول زانو خودداری کنید . افراد مسن ( به ویژه مبتلا به آرتروز زانو ) باید از نشستن در وضعیت هایی که نیاز به خم کردن زانو دارد، نظیر چهارزانو و دو زانو نشستن ، خودداری کنند . به این افراد توصیه می شود حتی الامکان روی زانو ننشینند و برای نشستن از مبل یا صندلی راحتی استفاده کنند .


افراد مبتلا به این درد ، باید هنگام بلند شدن از صندلی ، ابتدا دست های خود را روی دسته های صندلی قرار دهند و خود را کمی به سمت جلو بکشند ، بعد با فشار دست ها از روی صندلی بلند شوند. روزانه حداقل 30 دقیقه پیاده روی کنند . حتی الامکان کمتر از پلکان بالا و پایین روند ، اما در صورت نیاز به ویژه زمانی که درد زانو شدت پیدا کرده از پهلو ، از پله ها پایین یا بالا بروند . استفاده از سطوح شیب دار به جای پلکان به همه افراد به ویژه مبتلایان به درد زانو توصیه می شود .


در مواردی که آرتروز بسیار پیشرفت کرده است، بیماران مبتلا باید پشت میز نماز بخوانند . به این ترتیب که هنگام سجده ، روی صندلی بنشینند و پیشانی خود را روی میزی که مهر روی آن است قرار دهند .

ممکن است تغییر ناگهانی نوع فعالیت های روزمره ، به زانو آسیب برساند . لذا بهتر است، این تغییرات یکباره صورت نگیرد .


همواره باید از کفشهای خوب و با اندازه مناسب استفاده کرد . از پوشیدن کفش ها ، صندل ها و دمپایی هایی که کف لغزنده دارند ، خودداری شود . همچنین از پوشیدن کفشهای سفت و خشک اجتناب شود . این کفش ها ، مانع انجام حرکات طبیعی مچ پا می شوند و زانوها را در معرض فشار ثانویه و شدید قرار می دهند .
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : سلامتی، ارتروز، ارتروز زانو،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 24 خرداد 1394

بايدها و نبايدها در درد مفاصل

التهاب مفاصل انگشتان دست


درد ناشي از التهاب مفصل(آرتريت) و همچنين تلاش براي انتخاب يك مسکن مؤثر مي تواند شما را دلسرد كند. براي يافتن پاسخ رايج ترين پرسش هايي كه در اين زمينه مطرح مي شوند، شما را به خواندن اين مقاله دعوت مي كنيم:


آيا فعاليت بدني، درد حاصل از التهاب مفصلي را بدتر مي كند؟

اگر هم اكنون دچار التهاب مفاصل هستيد، اين درد با انجام فعاليت هايي كه باري را بر مفاصل شما تحميل مي كند يا به انجام حركات مداوم نياز دارد، بدتر خواهد شد. اما اگر آسيب مفصلي شما ملايم بوده و بيشتر علائم شما مربوط به تاندون ها(رباط ها)، زرد پي ها و عضلات اطراف مفصل هستند و نه خود مفاصل، يك برنامه ورزشی ملايم، مي تواند درد شما را تسكين ببخشد. تمرين هاي كششي و تقويت كننده عضلات را حتما در برنامه ورزشي خود قرار دهيد.

با پزشك خود براي تعيين راه حل و برنامه ورزشي مناسب براي وضعيت خاص خودتان، مشورت كنيد. التهاب مفصل از فردي به فرد ديگر متغير است. از پزشك تان بخواهيد كه نوع التهاب مفصلي شما و شدت آن را با دقت تعيين كند. از اين اطلاعات براي تصميم گيري درباره بهترين سرگرمي ها و فعاليت ها استفاده كنيد.

از چه نوع فعاليت هايي عموما بايد پرهيز كرد و چه نوع فعاليت هايي براي اكثر افراد مبتلا به درد التهاب مفصلي مناسب هستند؟

فعاليت هايي كه فشار ناگهاني را بر مفاصل تحميل مي كنند، از قبيل بالا و پايين پريدن، و تنیس بازي كردن، علائم التهاب مفصلي را بدتر نموده و افزايش التهاب و تورم را سبب مي شوند. فعاليت هايي كه به نظر مفيد مي رسند، شامل ورزش هايي هستند كه عضلات شما را تقويت نموده، از مفاصل تان حفاظت كرده و استرس و آسيب وارده به مفاصل را به حداقل مي رسانند؛ براي مثال، تقويت عضلات جلو و پشت ران به حفاظت از مفاصل زانو و مفصل لگن كمك مي كند.

پزشك شما ممكن است بتواند به شما ورزش هايي را ياد بدهد كه باعث تقويت عضلات تان شوند، بي آنكه به مفاصل تان صدمه بزنند.

هر آنچه را مي توانيد انجام دهيد تا فعاليت فيزيكي خود را حفظ كنيد و در عين حال مواظب مفصل هايتان نيز باشيد. اگر مفاصل شما دردناك تر و آسيب ديده تر از آن هستند كه بتوانيد فعاليتي مثل قدم زدن را انجام دهيد، شنا يا ساير ورزش هاي آبي مي توانند انتخاب بهتري براي فعال نگه داشتن و روي فرم نگه داشتن شما به حساب آيند.

چگونه مي توانيد خشكي و درد حاصل از نشستن طولاني مدت را كاهش دهيد؟

بسياري از افراد مبتلا به التهاب مفاصل، پس از نشستن يا استراحت كردن دچار خشكي مفاصل مي شوند، به ويژه اگر قبل از نشستن يا خوابيدن، از مفاصل شان كار زيادي كشيده باشند.

بيشتر مبتلايان به روماتيسم مفصلي پس از بيدار شدن از خواب، مثلا صبح ها، دچار خشكي مفصل مي شوند. اين ها علائم شايع التهاب مفصلي هستند. حركت مي تواند برخي از علائم را كاهش دهد.

اگر ناچار هستيد براي مدت طولاني بنشينيد، وضعیت نشستن خود را براي پيشگيري از خشكي مفاصل يا كاهش آن، تنظيم كنيد.

براي مثال، سرتان را به جهات مختلف بچرخانيد، وضعيت بازوهايتان را تغيير دهيد و ساق پاهايتان را خم كنيد و بكشيد. اين حركات ملايم از خشكي بيش از حد جلوگيري مي كنند.

بسياري از اوقات، پس از كار سخت و فشار بر مفاصل، اين خشكي تا چند روز باقي مي ماند.


در چه صورتي، پس از بروز درد التهاب مفصلي، بايد به پزشك مراجعه كرد؟

در صورت بروز درد در منطقه اي جديد يا باقي ماندن علائم براي بيش از چند روز، به پزشك مراجعه كنيد.

در صورتي كه در همان ابتداي بروز علائم به آن ها توجه شود، درمان مؤثرتر خواهد بود. اگر مي دانيد كه علائم شما در نتيجه فشار بر مفاصل ايجاد شده اند و پس از چند روز از بين مي روند، نيازي به مراجعه به پزشك نخواهيد داشت.

بهترين داروهاي مسكن درد التهاب مفاصل كدامند؟

خبر خوب اين است كه امروزه داروهاي زيادي براي التهاب مفصلي وجود دارند. اغلب آنها نسبتا بي خطر بوده و به خوبي تحمل مي شوند، اما هيچ دارويي نيست كه عارضه جانبي نداشته باشد.

اگر درد التهاب مفاصل شما يك مشكل دائمي هستند، نياز داريد كه از پزشك تان درباره نوع و ميزان داروي مناسب سؤال كنيد.

ولي اگر درد شما فقط پس از يك فعاليت غير معمول بروز مي كند، مي توانيد از يكي دو عدد قرص استامینوفن استفاده كنيد.

برخي از مردم به جاي آن اسپرین را ترجيح مي دهند. اگر سابقه زخم معده ،خونریزی ،آسم يا آلرژی داريد، قبل از مصرف آسپيرين يا دارويي مثل ايبوپروفن با پزشك تان مشورت كنيد.

اگر علائم شما طولاني بوده و مربوط به فعاليت هايي هستند كه هميشه به آن ها نمي پردازيد، داروهاي ضدالتهاب غير استروييدي مانند: ایبوپروفن و ناپروكسن مي توانند درد شما را تسكين دهند. كساني كه آرتروز ملايمي دارند، مي توانند با مصرف تنها يك يا دو قرص از گروه داروهاي ضد التهابي غير استروييدي براي يك يا دو روز، بهبود يابند.

در صورتي كه علائم شما شديدتر و طولاني تر باشد، ممكن است درگيري مفاصل تان پيشرفته تر باشد و شايد نياز به دوز بالاتري از داروها بر طبق يك برنامه درماني منظم داشته باشيد.

به هر حال براي مصرف دارو حتما با پزشك تان مشورت كنيد.


آيا درمان هاي مکمل، براي درد التهاب مفصلي سودمند هستند؟

در مورد اين پرسش، نقطه نظرهاي متفاوتي وجود دارد و پاسخ كوتاه و آساني در مورد تمامي انواع درمان هاي مكمل التهاب مفصلي وجود ندارد. حتي تعريف درمان هاي مكمل از يك منبع به منبع ديگر متفاوت است. براي مثال، گرما، ماساژ، و كشش كه در مورد بسياري از افراد در تسكين علائم التهاب مفصلي كمك كننده هستند، توسط برخي به عنوان درمان مكمل قلمداد مي شوند، حال آن كه در واقع اين روش ها، براي سال ها از روش هاي استاندارد بوده اند. مشكل موجود در اين زمينه اين است كه درباره درمان هاي مكمل تا كنون بررسي كافي انجام نشده است. براي اكثر مردم، علائم مربوط به التهاب آرتريت از يك روز به روز ديگر در تغيير هستند. بنابراين اگر مثلا يك داروي گياهي را يک روز مصرف كرده ايد كه به هر دليل حال تان بهتر بوده است، ممكن است چنين تصور كنيد كه دارو باعث بهبودي شما شده است. در درمان التهاب مفصلي، حدود 30 درصد افرادي كه دارونما به جاي دارو استفاده كرده اند، حداقل به طور موقت بهبود علائم را گزارش نموده اند.

در پايان بايد گفت كه استانداردهاي كيفي براي داروهاي مكمل وجود ندارد. تحقيقات نشان مي دهد كه در ميان مارك هاي تجاري متفاوت، مقادير ماده فعال، متفاوت است و حتي اين تفاوت در ميان داروهاي داراي يك نوع برچسب تجارتي نيز ديده مي شود. همين يك دليل براي پرهيز از مصرف آنها كافي است.

يافتن يك داروي بي ضرر و مؤثر براي درد التهاب مفصلي کاري پيچيده است كه ممكن است به سال ها زمان نياز داشته باشد. تلاش براي دور زدن روش هاي استاندارد مي تواند نتايج زيان بار، اتلاف پول، وقت و انرژي را به دنبال داشته باشد.

ترجمه: زهرا عباسپور تميجاني
نوع مطلب : بهداشت وسلامتی، پزشکی، دانستنیهای سلامتی، 
برچسب ها : سلامتی، ارتروز، دارو، بیماریهاودرمانها،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 24 خرداد 1394
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : 2
  • بازدید امروز : 83
  • بازدید دیروز : 68
  • بازدید این هفته : 83
  • بازدید این ماه : 1396
  • بازدید امسال : 67372
  • بازدید کل : 206611
  • تعداد پست ها : 3897
  • تعداد نظرات : 101
امکانات جانبی