💖عشق بی انتها💖
💖LoverSavadkoh💘
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


❤سلام دوستان عزیز ❤
🌹این یک وبلاگ ازاد برای اشتراک گذاری عقاید وفرهنگها ودوست یابی واشتراک مطالب واخبار به روز وعلمی واجتماعی است در جوی صمیمی به دور از هرگونه توهین به هر دین وقومیت ومذهبی وشخصی است امیدوارم در کنار هم دقایق شاد وخوبی داشته باشیم .منتظر نظرات وایده های شما هستم🌹

جهان به آرامی به سمت مرگ می رود

به نقل از مهر، جامع ترین ارزیابی دانشمندان از کل انرژی تولید شده در عالم نشان می دهد این میزان در مقایسه با حدود ۲ میلیارد سال پیش به نصف رسیده است. حالا و با توجه به این ارزیابی بی سابقه که با استفاده از قدرتمندترین تلسکوپهای سراسر جهان صورت گرفته است گروهی از دانشمندان بین المللی به این نتیجه رسیده اند که عالم در حال مرگ تدریجی است.

سیمون درایور از دانشگاه استرالیای غربی که هدایت تیم گاما را بر عهده داشته می گوید: ما در این پروژه از شمار قابل توجهی از تلسکوپهای زمینی و فضایی استفاده کرده ایم تا بتوانیم دقیق ترین اندازه گیری ها را درباره تولید انرژی در بیش از ۲۰۰ هزار کهکشان انجام دهیم.

با آغاز انفجار بزرگ، تولید انرژی در عالم در حدود ۱۳.۸ میلیارد سال پیش اوج گرفت و همزمان بخشی از این انرژی در قالب جرم به دام افتاد. در واقع زمانی که ستاره ای می درخشد، بخشی از جرم خود را به صورت انرژی راهی اعماق فضا می کند و این همان فرمولی است که آلبرت انیشتن ارایه کرد: E=mc۲.

دانشمندان بر این باورند که بخش اصلی انرژی عالم پس از انفجار بزرگ در سراسر آن منتشر شده و حالا این ستارگان هستند که با عناصر درون شان یعنی هیدروژن و هلیوم انرژی بیشتری راهی عالم می کنند.

آنها با استفاده از قدرتمندترین تلسکوپهای عالم به این نتیجه رسیده اند که تولید انرژی به تدریج در حال کاهش یافتن است. آنها این فرآیند را در بیش از ۲۱ طول موج نوری مختلف نمایش داده اند.
نوع مطلب : علمی، دانستنیهای علمی، نجوم، 
برچسب ها : اکتشافات فضایی، عجایب خلقت، دیدنیهاوشنیدنیها،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 28 آبان 1394
در مریخ خرس هم پیدا شد!+ تصاویر


ماجرای عکس‌های مریخ پایان ندارد. اگر پیش از این گزارش از «اهرام مصر و ایگوانا تا قاشق معلق در مریخ/ همه عکس‌های مریخ که جنجالی شدند» را خوانده باشید به یاد دارید که گروه‌هايي كه به دنبال پيدا كردن حيات در مریخ و موجودات ناشناخته هستند اين روزها همه عكس‌هايمریخ نورد كنجكاوي را زير و رو مي‌كنند.

حالا این گروه‌ها در یکی از تصاویرمریخ تصویر یک خرس را پیدا کرده‌اند. ناسا این حرفها را نمونه‌ای از پاریدولیا توصیف کرده است. پاریدولیا یک پدیده روان‌شناسی است که در آن فرد علایم و یا صداهایی که ادراک می‌کند را به صورت معنادار می‌شناسد. مثال‌های معمولی که در این باره زده می‌شود دیدن چهره در ابرهاست.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : عجایب فضا، دیدنیهاوشنیدنیها، مریخ، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 10 آبان 1394
نزدیکترین فاصله میان ماه و زمین! +تصاویر


در این مطلب تصاویری شگفت انگیز از ثبت نزدیکترین فاصله میان ماه و زمین در ریو دو ژانیرو در بزریل را مشاهده میکنید که در نوع خود واقعاً فوق العاده است.

supermoon فتوشاپی!

شایعه تصویری است دستکاری شده از آسمان ریودوژانیرو با عنوان ثبت نزدیکترین فاصله ماه با زمین.

این تصویر بیشتر از دو سال است که در حال انتشار است و چنان ضایع و غیر واقعی است که فکر نمی کنیم نیازی به توضیح داشته باشد!

اگر کمی در مورد تاثیرات نزدیک شدن ماه به زمین و اتفاقاتی که خواهد افتاد اطلاعاتی داشته باشید که کاملا توجیه می شوید در غیر اینصورت عکس زیر را ببینید تا راز این دروغ بزرگ فاش شود.

شما هم با اولین جستجو در تصاویر گوگل عکس اصلی را خواهید یافت.

باشگاه
نوع مطلب : علمی، نجوم، جالب انگیز، خبرهای جالب وشنیدنی دنیا، 
برچسب ها : شایعه، عجایب فضا، دیدنیهاوشنیدنیها، تصاویرزیبا،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 10 آبان 1394
جزر و مد در کره سنگی ماه +عکس


جزر و مد آب دریا ها به دلیل انرژی است که از سمت کره ماه به زمین وارد می شود اما گرانش زمین نیز در کره ماه جزر و مد ایجاد می کند و سنگ های سطح آن را به شکل های مختلفی تغییر می دهد. زمانی که فاصله کره ماه از زمین بیشتر می شود این اتفاق کمتر رخ می دهد.

در تصویری که ناسا در اینستاگرام خود منتشر کرده گسل جوانی که در اثر تاثیر گرانش زمین شکل گرفته کاملا مشخص است این عکس توسط ابزار توپوگرافی تهیه شده که در آن دهانه تخریب شده و قسمت مرتفع گسل کاملا مشخص است و رنگ آبی کمترین ارتفاع و رنگ قرمز بیشترین ارتفاع را نشان می دهد.

باشگاه
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : ناسا، عجایب فضا، اکتشافات فضایی، ماه،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 5 مهر 1394
پیوند آسمانی دو ستاره +عکس


ستاره شناسان امروزه موفق به شناسایی روش های تشکیل کهکشانهای مختلف شده اند. این تصویر نیز لحظه ادغام دو ستاره با یکدیگر را به نمایش گذاشته که شکلی شبیه یک کهکشان بیضی را نمایان نشان می دهد.

این تصویر را تلسکوپ فضایی هابل منتشر کرده است که در آن می توانید حاله نور اطراف این ستاره ها را در لحظه ادغام به شکل داره است رصد کنید و قلب کهکشان را ببینید که دو ستاره در آنها جت شده اند.


باشگاه
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : عجایب فضا، ناسا، اکتشافات فضایی، اخترشناسی،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 5 مهر 1394
تصویری از مریخ رنگین کمانی!


ستاره شناسان با استفاده از ابزار پیشرفته به شناسایی سطح مریخ پرداخته اند که در این جستجوها رنگ های بی شماری از سطح این سیاره را شناسایی کرده اند و این طیف رنگی در نیمکره شمالی و دشت های مربوط به آن منطقه به چشم است. کربنات، الیوین، بازالتی از جمله ترکیبات غنی این سیاره هستند که در بخش های مختلف با رنگ های سبز، قهوه ای و بنفش مشخص شده اند و در جو این سیاره دی نیز اکسیدکربن وجود دارد.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : ناسا، عجایب فضا، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
شنبه 28 شهريور 1394
سفر حتمی انسان به مریخ


به نقل از یورو نیوز، اگر روزی یک فضانورد برای نخستین بار بر خاک مریخ فرود بیاید، با منظره ای از دره ها و دشت های سیاره قرمز روبرو خواهد شد. رفتن به مریخ، الهام بخش، نگران کننده و در نهایت گامی مهم برای انسان و همزمان شروع عصر تازه ای در علم است. اما این سوال همچنان برجاست: آیا انسان باید به مریخ برود؟ بهتر نیست بدلیل خطرات ماشین جای انسان را بگیرد؟

الکساندر گرست، فضانورد، یکی از حامیان سفر مریخ می گوید: «انسان حتما به کره مریخ می رود. اطمینان دارم. کافی است به تاریخ نگاه کنیم. وقتی انسان توانست کشتی بسازد، نه تنها به سمت جزایر اطرافش به راه افتاد بلکه عازم افقهای دوردست شد.»

مشکل اصلی مسافت است. بسته به مدار مریخ، فاصله بین زمین و مریخ بین ۵۵ تا ۴۰۰ میلیون کیلومتر است، این سفر طولانی به معنی عبور از خلا مملو از تشعشعات خطرناک است.

رومان شارلز، مهندس فرانسوی می گوید: «با فناوری که امروز در اختیار داریم ماموریت فضایی رفتن به مریخ و بازگشت آن سه سال طول می کشد . مسیر رفتن بین هشت تا ده ماه است. سپس برای داشتن موقعیت مناسب برای بازگشت، فضانوردان باید یک سال و شاید کمی بیشتر در آنجا بمانند. بازگشت هم هشت تا ده ماه دیگر زمان می برد.»

او که سال ۲۰۱۱ در آزمایش مریخ ۵۰۰ مشارکت داشته است با مرور تجربه این سفر شبیه سازی شده به مشکلات اصلی اشاره می کند و می گوید: «علاوه بر چالش های فناوری که باید از میان برداشته شوند، برای فضانوردان هم مشکلاتی وجود دارد. به سه دسته از این مشکلات اصلی اشاره میکنم. چگونه انسان را در مقابل تشعشعات محافظت کنیم. دوم، بی وزنی است. چگونه برای غلبه بر آن تدابیر مناسب بیاندیشیم تا فضانوردان بمحض فرود آمدن در مریخ با سرعت و با کارایی در آن محیط کار کنند. و مشکل سوم مسائل روحی و روانی است. چگونه از سلامت روحی فضانوردان در طول این سفر طولانی اطمینان حاصل کنیم.»

برند یوهانس، روانشناس آژانس فضایی آلمان برای تقویت مهارت های فضانوردان در سفرهای طولانی فضایی، سامانه های آموزشی طراحی کرده است. او با تاکید بر ضرورت همکاری گروهی می گوید: «وقتی انسان به کره مریخ برود، این سفری با یک فضانورد نخواهد بود، یک گروه از فضانوردان هستند. رابطه بین گروه به اعضای آن بستگی دارد. این یکی از مهمترین عواملی است که موفقیت و یا عدم موفقیت ماموریت را تعیین می کند.»

برغم خطرات جسمی و روحی ماندن در یک کپسول بسته به مدت چند ماه، دانشمندانی که زندگی در مدار ایستگاه بین المللی فضایی را تجربه کرده اند ارزیابی مثبتی دارند.

الکساندر گرست می گوید: «بشر از میلیونها سال پیش کاوشگر بوده است. از پنجاه سال پیش ما وارد عرصه سفرهای فضایی شده ایم. در نتیجه هنوز در ابتدای راه این فناوری تازه و عصر جدید کاوشگری هستیم.»

روبات های کاوشگر به کره مریخ رسیده اند و با جستجوی خاک سیاره قرمز، داده های علمی را برای دانشمندان روی کره زمین ارسال می کنند.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : فضانوردی، سفر، مریخ،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 شهريور 1394
تصاویر/ سوپرماه سال ۲۰۱۵‎

سوپرماه

یکشنبه شب جهان شاهد پدیده سوپرماه بود. در ادامه نطلب تصاویراین پدیده زیبا را ببینید...


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، نجوم، جالب انگیز، خبرهای جالب وشنیدنی دنیا، 
برچسب ها : تصاویرزیبا، ماه، عجایب فضا، دیدنیهاوشنیدنیها،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 شهريور 1394
تصویر جالب از مرداب فضایی در اینستاگرام ناسا!

تلسکوپ فضایی هابل که توسط ناسا به فضا پرتاب شده موفق شد تا عکسی را از سحابی مرداب که در صورت فلکی قوس جای دارد ثبت کند.در این تصویر یک شی نورانی اسرار آمیز در مرکز سحابی مرداب قرار دارد و داخل سحابی مملو از بادهای شدید و ستارگان داغ است و کل جنس سحابی تشکیل شده از دودها و گازهای پر انرژی است و همه ستارگان درون مه پیچیده از گرد و غبار و گاز و تاریکی به حیات خود ادامه می دهند.

مشرق
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : ناسا، اکتشافات فضایی، اینستگرام، عجایب فضا،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مرداد 1394
تصویر دیدنی و متفاوت ماه

به نقل از همشهری، اگرچه در اين تصوير سطح تاريك ماه را نور خورشيد روشن كرده‌است، اما زمين بسيار درخشان‌تر ديده مي‌شود. به گفته آدام زابو دانشمند پروژه DSCOVR درخشاني بيشتر زمين نسبت به ماه شگفت‌انگيز است، سياره زمين در ميان تاريكي فضا نسبت به سطح ماه بسيار زيبا‌تر ديده مي‌شود.

ماهواره DSCOVR پروژه‌اي مشترك ميان ناسا، سازمان اتمسفري و اقيانوسي آمريكا و نيروي هوايي آمريكا است كه به دوربين پلي‌ كروماتيك زميني ناسا،‌ يك دوربين چهار مگاپيكسلي CCD و يك تلسكوپ مجهز است. اين ماهواره در فاصله بيش از يك ميليون و 609 هزار كيلومتري در ميان زمين و خورشيد در حركت است.

رخ تاريك ماه به لطف زنجير جزر و مدي كه زمين برپاي قمرش زده، هرگز از زمين قابل مشاهده‌ نيست و مدت زمان زيادي از اولين باري كه اين بخش از ماه با چنين جزئياتي ديده‌شد،‌مي‌گذرد.

در سال‌هاي 1959 و 1965شوروي سابق كاوشگرهايي را براي تصويربرداري از رخ دورافتاده ماه به سمت اين قمر روانه كرد. فضانوردان آپولو هشت نيز اولين انسان‌هايي بودند كه توانستند اين بخش از ماه را در سال 1968 ببينند. از ديدگاه فضانوردان،‌ رخ تاريك ماه به هيچ‌وجه جذاب نيست و به توده‌اي از شن مملو از حفره و چاله شباهت دارد.

ناسا نيز در سال 2008 از ماه درحال عبور از زمين عكسبرداري كرد كه در آن زمان تنها نيمي از ماه مشخص بود و آن تصاوير از فاصله بيش از 49 ميليون كيلومتري گرفته شده بودند.

نقش اصلي ماهواره DSCOVR نظارت بر بادهاي خورشيدي است كه به گفته سازمان اقيانوسي و اتمسفري آمريكا،‌ براي پيش‌بيني شرايط آب و هوايي در فضا و هشدارهاي به موقع نسبت به رويداد‌هاي پرخطر از اهميت بالايي برخوردار است.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : ناسا، عجایب فضا، ماه، اکتشافات فضایی، تصاویرزیبا،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مرداد 1394
دیده شدن یک زن در مریخ! +تصویر

به نقل از باشگاه خبرنگاران، در عکس های گرفته شده توسط مریخ پیمای Curiosity، کاربران اینترنت یک بار دیگر خطوط اشیاء آشنایشان را بررسی کردند. رسانه های غربی اطلاع دادند که این بار در عکس ها موفق شده اند تصویر تیره کوچکی از یک زن را تشخیص دهند. کاربران یک بار دیگر با درخواست یافتن منشاء تصویر زن در عکس ها به ناسا حمله ور شدند.


دانشمندان فیزیک نجومی با شک و تردید آن را به مسئله ای احساسی و هیجانی تشبیه می کنند.

آنها مطمئن هستند: طرفداران اشیای ناشناس پرنده و کسانی که از نظریه های مربوط به تمدن های فرازمینی حمایت می کنند یک بار دیگر دچار فریب بصری شده اند. مغز آنها در توهم ایجاد شده از بازی نور و سایه چنین تصویری ساخته است.

خاطر نشان می شود؛ تا این زمان بسیاری از دوستداران اشیاء ناشناس، پرنده در مریخ، بالون پرنده و خرچنگ عظیم الجثه ای را دیده بودند.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : مریخ، اکتشافات فضایی، عجایب فضا،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مرداد 1394
متراکم‌ترین کهکشان‌ جهان کشف شد

به نقل از ایسنا، این اجرام آسمانی به خوشه‌های ستار‌ه‌ای کروی معمولی شباهت دارند اما یکصد تا هزاران برابر شفا‌ف‌تر از آن‌ها هستند. این سیستم‌های جدید دارای ویژگی‌هایی هستند که از لحاظ شفافیت و اندازه بین کهکشان‌های معمولی و خوشه‌های ستاره‌ای قرار دارند.

نخستین کهکشان کشف‌شده M59-UCD3 نام دارد و عرض آن دویست برابر کوچک‌تر از کهکشان راه شیری است. همچنین تراکم ستاره‌ای این جرم کیهانی 10 هزار برابر بزرگ‌تر از منطقه خورشیدی است.

‌برای تماشاچی واقع در هسته M59-UCD3، آسمان شب با داشتن میلیون‌ها ستاره روشن مانند نمایشگر گیج‌کننده‌ای به نظر می‌رسد.

تراکم ستار‌ه‌ای دومین کهکشان به نام M85-HCC1 حتی بالاتر و حدود یک میلیون برابر منطقه خورشیدی است. هر دوی این اجسام آسمانی به گروه‌ جدیدی از کهکشان‌ها به نام کوتوله‌های فوق‌فشرده (UCDs) تعلق دارند.

یافتن سیستم‌های ستاره‌ای فوق‌فشرده از این دست آسان است با این حال، چنین کهکشان‌هایی به این دلیل نادیده گرفته شده بودند که اصلا تصور نمی‌شد آن‌ها وجود داشته باشند.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : عجایب فضا، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 مرداد 1394
انتشار اولین عکس از پلوتون در هنگام شب +تصویر

به نقل از زومیت، عکس بالا که برای اولین بار نیمه‌ی تاریک پلوتون را نشان می‌دهد، توسط فضاپیمای افق‌های نو گرفته شده است. این فضاپیما پس از گذر از کنار پلوتون، از بخش تاریک آن سیارک گرفته شده و جو مه‌آلود آن را به خوبی نشان می‌دهد. عکس مذکور از فاصله‌ی ۲ میلیون کیلومتری پلوتون شکار شده است.

نمودار موجود در عکس زیر، لایه‌ای مه آلود از هیدروژن را نشان می‌دهد که تا فاصله‌ی ۱۲۸ کیلومتری آن گسترش یافته است و دانشمندان این لایه را مسئول رنگ قرمز پلوتون می‌دانند.

دانشمندان معتقدند دلیل جو مه‌آلود وجود ذره‌های یخ در آن است که به تازگی و در حدود ده‌ها میلیون سال قبل به وجود آمده‌اند که نسبت به عمر ۴.۵ میلیارد ساله‌ی منظومه‌ی شمسی، مقدار کمی است. دمای اتمسفر پلوتون در حدود منفی ۲۲۹ درجه‌ی سیلیسوس است که در این دما تحرک برای ذره‌های یخ آبی غیرممکن است. اما محققان می‌گویند سایر یخ‌ها از جنس نیتروژن، هیدروژن و سایر مواد، نرم هستند و می‌توانند به آسانی در جو پلوتون حرکت کنند.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : عجایب فضا، پلوتون، تصاویرزیبا،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 مرداد 1394
تجمع دیدنی چهار کهکشان کیهانی
تلسکوپ فضایی هابل تصویری را نشان داده که تجمع چهار کهکشان کیهانی را به نمایش می‌گذارد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، این تجمع کهکشانی موسوم به گروه HCG 16 از چهار کهکشان تشکیل شده که این کهکشان‌ها دارای مراکز درخشان بوده و همچنین دم‌های باریک متشکل از گاز دارند. این کهکشان‌ها NGC 839، NGC 838، NGC 835 و NGC 833 نام دارند.

گروه‌های فشرده کیهانی نشان‌دهنده متراکم‌ترین تمرکزهای کهکشان‌های شناخته شده در جهان هستند و این امر آن‌ها را به آزمایشگاه‌های ایده‌آلی برای بررسی اجرام کیهانی تبدیل می‌کند. این کهکشان‌ها همگی کاملا متفاوت از یکدیگر هستند و می‌توانند به دانشمندان در درک کیهان کمک کنند.

در تصویر هابل کهکشان NGC 839 از نوع LINER و در نتیجه کهکشان مادون‌قرمز شفافی بوده و همراه آن نیز یعنی کهکشان NGC 838 از نوع LINER است. این کهکشان دارای فعالیت بالای انفجار ستاره‌ای بوده و هیچ سیاهچاله مرکزی ندارد.

کهکشان‌های NGC 835 و NGC 833 نیز از نوع کهکشان Seyfert 2 بوده و هنگامی که با طول‌موج‌های متفاوت از نور مرئی مشاهده می‌شوند، دارای هسته‌های بسیار درخشانی هستند . این کهکشان‌ها همچنین سیاهچاله‌های غول‌پیکر فعالی دارند.

تصاویر جدید از مشاهدات «دوربین سیاره‌ای میدان وسیع 2» هابل و داده‌های ابزار Multi-Mode بر روی تلسکوپ «فناوری جدید» متعلق به رصدخانه جنوب اروپا در شیلی بدست آمدند.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : اکتشافات فضایی، کهکشان، عجایب فضا، فن اوری، تلسکوپ،
لینک های مرتبط :
جمعه 5 تير 1394
فردا غزال تیزپای منظومه خورشیدی را ببینید

به نقل از مهر، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص رویداد «حداکثر کشیدگی سیاره تیر در شامگاه سوم تیرماه» با بیان اینکه ساختن زاویه ۲۲.۵ درجه این سیاره با خورشید، ایجاد بهترین شرایط رصد را برای مخاطبان فراهم می کند، به خبرنگار مهر گفت: در شبانگاه سوم تیرماه سال جاری، سیاره تیر یا غزال تیز پای منظومه خورشیدی به حداکثر کشیدگی غربی خود می رسد.

وی با بیان اینکه سیاره تیر سیاره ای است که همیشه صرفا از شرق به غرب خورشید جابجا می شود، افزود: بهترین زمان برای رصد این سیاره بامداد پنجشنبه، چهارم تیرماه خواهد بود.

وی گفت: از آنجایی که سیاره تیر از نظرمداری به خورشید نزدیکتر است، کره آسمان را به طور کامل طی نمی کند، بلکه از افق صبحگاهی به افق شامگاهی منتقل می شود و این جابجایی را انجام می دهد، به همین دلیل در گذشته به این جرم آسمانی ستاره شامگاهی یا ستاره صبحگاهی نیز می گفتند.

عتیقی اظهار داشت: فردا این سیاره با چشم غیرمسلح در افق، قابل مشاهده و بررسی است، به شرطی که علاقهمندان به سمت افق شرق- شامل شرق محل سکونت خود با چشم مسلح نگاه کنند. البته با چشم غیرمسلح سیاره تیر را می توان به صورت یک جرم ستاره مانند کم نور مشاهده کرد.

به گفته وی، این کشیدگی، حاصل جدایی زاویه ای بین مرکز دو جرم آسمانی سیاره تیر و خورشید به راس چشم انسان است. به همین دلیل بهترین شرایط برای دیدن سیاره تیر فراهم می شود.

عتیقی افزود: در گرگ و میش صبحگاهی، در افق شرق شمال شرق، قبل از روشنی هوا و طلوع مهر تابان، سیاره تیر را می توان به صورت ستاره ای کم نور دید.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه سیاره تیر را می توان بعد از اذان صبح روز پنجشنبه چهارم تیرماه مشاهده کرد، گفت: سیاره تیر با قطر ۴۸۶۰کیلومتر یک سیاره کوچک تر منظومه خورشیدی است و چون جو ندارد، درصد بازتاب نور (7 درصد) کمتری نسبت به عموم سیارات دارد. به دلیل اینکه سیاره تیر کم نور است و قطر کمی دارد، عموما به راحتی دیده نمی شود.

عتیقی با اشاره به اینکه طلوع سیاره تیر، در شهرهای مختلف متفاوت است، یاداور شد: این سیاره در تهران، دقایقی قبل از ساعت ۵ صبح طلوع می کند و در صورت فلکی ثور یا گاو است. سیاره تیر سمت چپ و کمی پایین تر از ستاره دبران (چشم گاو) واقع شده است. بالای این اجرام نیز خوشه مشهور و زیبای پروین است.

به گفته وی، چون سیاره تیر به خورشید نزدیکتر است، درجه کشیدگی آن از خورشید نیز کمتر است.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : اکتشافات فضایی، سیارات، عجایب فضا،
لینک های مرتبط :
جمعه 5 تير 1394
کشف شواهد بیشتر از شباهت این سیاره به زمین

به نقل از ایسنا، طبق تحقیقات پیشین دانشمندان، تیتان که یکی از بزرگترین قمرهای سیاره زحل است، تنها جرم آسمانی بعد از زمین محسوب می‌شود که دارای منابع اثبات شده سطحی مایعات از جمله رودخانه، دریا و باران است. این قمر با اندازه‌ای بزرگتر از سیاره عطارد، از سطحی جامد و صخره‌ای برخوردار است.

دانشمند در کشف شواهد جدید خود از شباهت تیتان به زمین، نشان داده‌اند که گاز موجود در جو این قمر به صورت جریان بادهای قطبی از فضای آن خارج می‌شود.

دکتر اندرو کوتس، استاد فیزیک کالج دانشگاهی لندن در انگلیس و سرپرست پروژه بادهای قطبی گفت: درک مکانیسمی که به موجب آن، تیتان جو خود را از دست می‌دهد، جزو اولویت‌های تحقیقاتی ماست. تمایل داریم این مکانیسم را در تیتان و سایر اجرام آسمانی بررسی کنیم تا به درک بهتری درباره این پدیده دست یابیم.

دکتر کوتس و همکارانش با تجزیه و تحلیل داده‌های دریافتی از دستگاه طیف‌سنج پلاسمای فضاپیمای کاسینی ناسا (CAPS)که دور سیاره زحل در حال چرخش است، موفق به کشف گازهای خروجی حاوی ذرات معلق از جو قمر تیتان شدند.

طیف مشخصی از ذرات کشف شده، محققان را به این نتیجه رساند که در سطح این قمر، بادهای قطبی گسترده‌ای وجود دارد.

کوتس اعلام کرد: جو تیتان اساسا از نیتروژن و متان تشکیل شده و فشار این گازها، 50 درصد بیشتر از سطح زمین است.

وی در ادامه افزود: طبق اطلاعات دریافتی از فضاپیمای کاسینی در چند سال گذشته، روزانه هفت تن هیدروکربن و نیتریل از جو تیتان خارج می‌شود، اما در آن زمان، توضیحی برای این پدیده وجود نداشت. این مطالعه جدید، شواهدی مستدل برای این رویداد ارائه کرده است.

فضاپیمای کاسینی برای اولین بار در سال 2006 از وجود ابرهایی بر فراز قطب شمال تیتان خبر داد. دانشمندان ناسا دریافتند که این ابرها بسیار شبیه به ابرهای قطبی موجود در لایه استراتوسفر بوده و حاوی مقادیری یخ متان است. پیش از این وجود ذرات یخ در جو تیتان کشف نشده بود.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : اکتشافات فضایی، سیارات، عجایب فضا،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 4 تير 1394
تصاویری خیال انگیز از کهکشان‌های مجاور کره زمین

به نقل از باشگاه خبرنگاران،آژانس فضایی روسیه به نام Ros Cosmos به تازگی تصاویری بدیع و تخیلی از مناظر روی کره زمین در صورتی که کهکشان‌ها، سحابی‌ها و سیاه چاله‌ها در نزدیکی زمین بودند منتشر کرده است.

گفتنی است، در این تصاویر خیابانها، خانه‌ها و حتی جنگل‌ها در کنار مناظری زیبا در آسمان که شامل سحابی‌ها، کهکشان‌ و سیاه چاله‌ها است به تصویر کشیده شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، از جمله مهشورترین اجرام سماوی که در این تصاویر نمایش داده شده‌اند می‌توان به سحابی خرچنگ، کهکشان آندرومدا، خوشه‌های ستاره‌ای و از جمله خوشه پروین و ابر نو اخترها اشاره کرد.

کارشناسان در عین حال اعلام کرده‌اند که دور بودن این اجرام سماوی از سیاره زمین به نفع این سیاره است زیرا چنانچه هر کدام از آنها به زمین نزدیکتر بودند می‌توانستند باعث نابودی کره زمین از طریق به دام افتادن سیاره زمین در میدان جاذبه‌ی آنها شوند.
نوع مطلب : علمی، نجوم، جالب انگیز، عجایب وشگفتیهای خلقت(طبیعت)، 
برچسب ها : تصاویرزیبا، کهکشان، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 24 خرداد 1394
ملاقات ماه و اورانوس در آسمان

به نقل از ایسنا، به گفته «باب برمن»، منجم تلسکوپ فضایی Slooh در استرالیا، این گرفتگی در بخش‌هایی از زمین مشاهده خواهد شد اما در آمریکای شمالی و اروپا قابل رویت نخواهد بود. تلسکوپ فضایی Slooh در استرالیا، تصاویری بلادرنگ از این پدیده را ارائه خواهد داد.

تماشای اورانوس با تلسکوپ که در پشت بخش نورانی ماه پنهان شده و سپس ناگهان از سمت تاریک آن ظهور می‌کند، برای علاقه‌مندان بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. این پدیده فرصت بی‌نظیری برای شکار این سیاره عظیم یخی و دوردست ارائه خواهد داد و می‌توان با یک تلسکوپ کوچک یا دوربین شکاری آن را رصد کرد.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : عجایب فضا، کهکشان، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 24 خرداد 1394
درخشان‌ترین کهکشان کشف شد

اگر از کیهان شناسان بپرسید چند کهکشان در هستی وجود دارد، پاسخ آنها میلیون ها میلیون کهکشان است.


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : کهکشان، عجایب فضا، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 24 خرداد 1394
تعیین دقیق‌ترین جرم کهکشان راه‌شیری

به نقل از ایسنا، پیش از این جرم راه شیری با مشاهده سرعت ستارگان در هاله کهکشانی تخمین زده شده بود، اما حاشیه خطای آن بسیار زیاد بود. بنا به نتایج جدید که از یک روش جدید اندازه‌گیری استفاده کرده، جرم کهکشان راه شیری، 210 میلیارد خورشید است.

محققان در روش جدید خود یک ساختار جریان‌دار از ستاره را که توسط یک خوشه کروی موسوم به پالومار 5 ابجاد شده بود، مشاهده کردند. آن‌ها با بررسی این جریان ستاره‌ای توسط رصدخانه اسلوان توانستند جنبش‌هایی را مشاهده کنند که با جرم کهکشان راه شیری ایجاد شده بودند.

محققان با استفاده از ابررایانه «یتی» (Yeti) در دانشگاه کلمبیا، میلیون‌ها مدل را برای بررسی اینکه چه جرمی با نوسانات مشاهده شده مطابقت دارد، استفاده کردند. آن‌ها جرمهای مختلف را برای کهکشان راه شیری و تراکم‌های گوناگون را برای خوشه کروی مورد بررسی قرار دادند تا توانستند مدارهای ستارگانی را که از شکل جریان مشاهده شده پیروی می‌کردند، پیدا کنند.

محققان به این ترتیب توانستند جرم راه شیری را بدست آورده و وسعت آن را 120 هزار سال نوری با جرم 210 میلیارد خورشید تعیین کنند. عدم قطعیت در این خوانش‌ها 20 درصد است. سنجش های پیشین در مورد وزن راه شیری تخمین زده بودند که کل کهکشان، 750 میلیارد یا حتی یک تریلیون برابر خورشید باشد، اما حاشیه خطای آن‌ها 100 درصد بود.


به گفته دانشمندان، مشاهده مرز بین کهکشان راه شیری و آندرومدا بسیار مشکل است اما بیشتر ستارگان راه شیری در فاصله 40 هزار سال نوری هستند و پس از آن، بیشتر جرم تقریبا از ماده تاریک تشکیل شده که قابل مشاهده و از این رو، وزن کردن نیست. در نتیجه، وزن کردن کهکشان راه شیری کار بسیار مشکلی است.

محققان امیدوارند در آینده بتوانند بیشتر از جریان پالومار 5 و سایرین برای اصلاح یافته‌های خود استفاده کنند. آن‌ها همچنین قصد دارند بررسی بیشتری را در مورد جرم راه‌شیری در مقایسه با سایر کهکشان‌های جهان انجام دهند. این یافته‌ها در مجله Astrophysical منتشر شده است.
نوع مطلب : علمی، نجوم، 
برچسب ها : تکنولوژی، ابررایانه، اکتشافات فضایی، تحقیقات علمی، کهکشان،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 20 خرداد 1394
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : 1
  • بازدید امروز : 102
  • بازدید دیروز : 68
  • بازدید این هفته : 102
  • بازدید این ماه : 1415
  • بازدید امسال : 67391
  • بازدید کل : 206630
  • تعداد پست ها : 3897
  • تعداد نظرات : 101
امکانات جانبی