💖عشق بی انتها💖
💖LoverSavadkoh💘
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


❤سلام دوستان عزیز ❤
🌹این یک وبلاگ ازاد برای اشتراک گذاری عقاید وفرهنگها ودوست یابی واشتراک مطالب واخبار به روز وعلمی واجتماعی است در جوی صمیمی به دور از هرگونه توهین به هر دین وقومیت ومذهبی وشخصی است امیدوارم در کنار هم دقایق شاد وخوبی داشته باشیم .منتظر نظرات وایده های شما هستم🌹

بزرگترین شیء پرنده ساخت بشر +عکس

برای نخستین بار، سال ها پیش بود که ارتش ایالات متحده پروژه ساخت بزرگترین شیء پرنده ساخت بشر تا آن زمان را در دستور کار خود قرار دارد...ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : نواوری، فن اوری، پرواز، تکنولوژی، هوانوردی،
لینک های مرتبط :
شنبه 30 آبان 1394
ارائه دوربین ویژه پهباد ها با الهام از گردن قو


به نقل از ایسنا، دانشمندان دانشگاه استنفورد به دنبال ارائه دوربین‌های ویژه‌ پهپاد با الهام از گردن قو هستند.

پرندگان موردمطالعه در این تحقیق «قوهای فریادکش» نام داشتند و در طول پرواز، سرشان را ثابت نگه می‌دارند اما با داشتن طول بال 2.438 متر این عمل ساده نیست. در قسمت زیرین بدن این حیوانات 200 عضله و 20 مهره وجود دارد و زمانی که قو پرواز می‌کند، بدنش به همراه حرکت بال‌ها به پایین و بالا حرکت می‌کند.

در این جا ساختار اسکلتی عضله‌ای گردن حیوان به طور خودکار با این عمل سازگار می‌شود و سر پرنده را کاملا ثابت نگه می‌دارد. نتیجه این امر سیستم تعلیقی است که پرواز پرنده را ثبات می‌بخشد.

این کشف دارای مضامینی برای ساخت پهپادهاست و محققان کار بر روی تولید نسخه رباتیکی از گردن قو را شروع کرده‌اند؛ این پروژه به پهپادهای آینده این امکان را می‌دهد که فیلم ثابتی از دوربین‌شان در اختیار داشته باشند به طوری که دوربین در انتهای پهپاد و درست مانند سر قو معلق باشد.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : نواوری، فن اوری، تکنولوژی، تحقیقات علمی، پهباد،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 شهريور 1394
تصاویر/ تمرین فضانوردی

فضانوردی


تصاویری از آموزش پیاده روی در سطح مریخ، که توسط مجتمع فضایی اتری انجام شد را در ادامه مطلب ببینید...


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : تصاویرزیبا، فضانوردی، دیدنیهاوشنیدنیها،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 مرداد 1394
ساخت پهپاد فضایی توسط ناسا

به نقل از مهر، به طور کلی از پهپادها به عنوان سیستم های پروازی انعطاف پذیری یاد می شود که نه تنها سرعت پروازی قابل توجهی دارند بلکه قابلیت رساندن خود به نقاط دور از دسترس و کمتر شناخته شده را نیز دارند و حالا تصور کنید اگر این ماجراجویی در مریخ یا یک سیارک صورت گیرد.

به تازگی تیمی از دانشمندان در مرکز فضایی کندی واقع در فلوریدا کار بر روی روبات پهپادشکلی را ادامه داده اند که قابلیت پرواز در محیطهای تاریک و فاقد اتمسفر را داشته و حتی می تواند با اتمام شارژ باتری هایش به پایگاه اصلی بازگشته و خود را برای ادامه مأموریت آماده سازد.

در واقع دانشمندان ناسا با انجام مطالعات مختلف به این نتیجه رسیده اند که جهت بهره برداری از منابع طبیعی مریخ و یا سایر اجرام مهم فضایی و در نهایت توسعه اکتشافات در خارج از مرزهای زمین چاره ای نیست جز آگاهی یافتن از محل دقیق این منابع و در این میان پهپادهای فضایی می توانند یاری رسان باشند.

عملا امکان دستیابی به حفره هایی با دیواره های پرشیب در مریخ و سایر سیارک ها وجود ندارد اما پهپادها می توانند وارد هر حفره مرموز و ناشناخته ای شده و اطلاعات مهمی درخصوص ساختار و منابع طبیعی آنها به دانشمندان ارایه کنند.

دانشمندان ناسا در گام بعدی تلاش می کنند تا نسخه ای از پهپادهای فضایی تولید کنند که قابلیت نمونه برداری از مریخ را هم داشته باشند.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : پهباد، ناسا، فن اوری، نواوری، تکنولوژی، فضانوردی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مرداد 1394
ساخت هواپیمای فضایی فوق مدرن

به نقل از مهر، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) به هر یک از دو شرکت بوئینگ و نورتوپ گرامان ۶.۵ میلیون دلار دیگر پرداخت کرده تا ایده های خود درخصوص طراحی و ساخت هواپیمای فضایی روباتیکی ارتش آمریکا را هر چه سریعتر تکمیل کنند.

این هواپیمای خاص XS-۱ نام دارد و هم اکنون از آن به عنوان یکی از پیچیده ترین و در عین حال مدرن ترین پروژه های هوا-فضای جهان یاد می شود. قرار است در آینده از آن برای حمل بار به مدار زمین و همچنین پرتاب ماهواره ها استفاده شود.

قرار است این بودجه قابل توجه بر روی فاز Phase ۱B برنامه هواپیمای فضایی XS-۱ صرف شود. به جز این دو شرکت، Masten Space Systems نیز به عنوان سومین شرکت در این رقابت حضور دارند.

این سه شرکت پیشتر و در تابستان سال ۲۰۱۴ برای فاز ابتدایی تر این برنامه بودجه قابل توجهی دریافت کرده بودند.(بوئینگ و نورتوپ گرامان هر یک ۴ و Masten Space Systems حدود ۳ میلیون دلار دریافت کرده بودند.)

هواپیمای فضایی که در پایان این رقابت ساخته خواهد شد باید قابلیت آن را داشته باشد که در یک بازه زمانی ۱۰ روزه، برای ۱۰ بار در مأموریتهای بی نقص مداری شرکت کند. همچنین یکی از معیارهای اصلی این است که حمل ۱۳۶۱ تا ۲۲۶۸ کیلوگرم بار به مدار زمین را تنها با صرف ۵ میلیون دلار انجام دهد.

پیش بینی می شود آزمایش این هواپیمای فضایی در ابتدای سال ۲۰۱۸ صورت گیرد.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : هوانوردی، فن اوری، نواوری، تکنولوژی، فضانوردی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مرداد 1394
ناساگران قیمت ترین صندلیهای جهان راازروسیه میخرد

به نقل از مهر، آژانس فضانوردی آمریکا در نامه ای که به تازگی به کنگره این کشور ارسال کرده مقامات ارشد آن را از تصمیم این آژانس فضانوردی جهت متمم ۴۹۰ میلیون دلاری قرارداد فعلی ناسا با روسیه جهت استفاده از کپسول فضایی این کشور در اعزام فضانوردان آمریکایی به فضا مطلع ساخته است.

این متمم جدید برای اجرا در سال ۲۰۱۸ در نظر گرفته شده است. از زمان بازنشسته شدن شاتلها، ناسا راهی جز استفاده از کپسولهای فضایی سایوز ساخت روسیه جهت اعزام فضانوردانش به ایستگاه فضایی بین المللی و ادامه برنامه توسعه این آزمایشگاه عظیم فضایی نداشته است.

بر این اساس ارزش هر یک از این صندلی ها ۸۱.۷ میلیون دلار است که بدین ترتیب می توان گفت ناسا گران قیمت ترین صندلی های جهان را از روسیه می خرد.

این رقم ۷ درصد بیشتر از مجموع ۴۵۸ میلیون دلاری است که ناسا برای اعزام فضانوردانش به ایستگاه فضایی بین المللی به روسیه در سال ۲۰۱۷ می پردازد.

ناسا هم اکنون بر روی آزمایش و تکمیل نسل آتی سیستم های فضایی سرنشین دار خود کار می کند که احتمالا در دهه آینده آماده به کار خواهند شد اما تا آن زمان همچنان به کپسول های فضایی ساخت روسیه که اطمینان خاطر زیادی به آنها وجود دارد، نیاز خواهد داشت.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : فن اوری، نواوری، ناسا،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مرداد 1394
ساخت وسیله‌نقلیه هوایی فوق‌سریع

به نقل از ایسنا، این هواپیما همچنین چهار برابر سرعت صوت حرکت خواهد کرد. هواپیمای مزبور اساسا یک تانکر پرنده است و عمده سوخت آن از اکسیژن مایع و هیدروژن مایع دوستدار محیط زیست تشکیل خواهد شد.

باله‌های ذوزنقه‌ای این هواپیما بر روی لبه انتهایی هر بال قرار دارند و این موضوع مرکز فشار هواپیما را تغییر می‌دهد.

این هواپیما در یک پرواز معمولی با استفاده از موتورهای توربوجت معمولی مانند یک هواپیمای معمولی اوج می‌گیرد اما زمانی که در هوا قرار می‌گیرد، یک موتور موشکی آن به کار می‌افتد. زمانی که این موتور روشن می‌شود، هواپیما را وارد مسیر تقریبا عمودی می‌کند و آن را به سرعت‌های فراصوت می‌رساند.

زمانی که هواپیما به سرعت یک ماخ می‌رسد، توربوجت‌ها خاموش می‌شوند و در بدنه شکل جمع می‌شوند. با تکمیل‌شدن شتاب‌بخشی، هواپیما می‌تواند در ارتفاع 30 هزار تا 35 هزار متری از سرعت چهار به 4.5 ماخ برسد. در اینجا موتور موشکی خاموش می‌شود و با سرخوردن یک در برای کاهش‌دادن کشش‌ آن، موتور مخفی می‌شود.

سپس یک رمجت روشن می‌شود و هواپیما در طول مسیر پروازش حرکت می‌کند و می‌تواند مسیر 9 هزار کیلومتری را ظرف سه ساعت طی کند؛ این مسافت معادل مسیر توکیو تا لس‌آنجلس است.

ایرباس اعلام کرده این هواپیمای مسافربری فراصوت می‌تواند از فرودگاه‌های معمولی عمل کند، در تمامی انواع آب‌وهوا فعالیت کند و فقط موتور موشکی آن نیازمند نگهداری ویژه‌ است.

این هواپیما قادر خواهد بود دو یا سه تن محموله را حمل کند و این میزان معادل حمل 24 مسافر و چمدان‌هایشان است. این هواپیما می‌تواند دارای کاربردهای نظامی آسیب‌ناپذیر در مقابل تسلیحات ضدهوایی معمول باشد.

گفته می‌شود بعید است جت فراصوت ایرباس ساخته شود و در صورت ساخت نیز بلیت آن ارزان نخواهد بود.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : هواپیما، نواوری، فن اوری، تکنولوژی، هوانوردی، پرواز،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 مرداد 1394
سقوط شهاب سنگ در استان البرز +تصاویر

به نقل از خبر آنلاین، نیمه های شب گذشته شهاب سنگی در استان البرز در بیابان های مرزی شهرستان اشتهارد و نظرآباد به زمین برخورد کرد که تاکنون خسارتی گزارش نشده است.

نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : شهاب سنگ، عجایب فضا، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 11 مرداد 1394
وقتی موجودات فضایی با تلسکوپ نگاهمان می کنند +تصاویر
تنها انسان‌های کره خاکی نیستند که با انواع تجهیزات به رصد موجودات فضایی می‌پردازند بلکه عکس این قضیه نیز می‌تواند صادق باشد که عنوان جنجالی ترین بحث این روزهای محافل فضا شناسان است.ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : اکتشافات فضایی، عجایب فضا، موجودات فضایی،
لینک های مرتبط :
جمعه 9 مرداد 1394
فرار فضا‌نوردان از ایستگاه فضایی بین‌المللی +تصاویر
3 فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی بطور ناگهانی مجبور به رهاسازی وظایف محوله خود و قرار گرفتن در کپسول‌های خروج اضطراری به خاطر احتمال یک انفجار مهیب شده‌اند.


ادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : عجایب فضا، اکتشافات فضایی، فضانوردی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 8 مرداد 1394
تولید هواپیمای پهن‌پیکر در ایران

به نقل از مهر، مسعود قاسمی، با بیان اینکه معضل تامین قطعات هواپیمایی به دلیل موضوع تحریم در ایران یکی از بزرگترین مشکلات در حوزه هوافضا بوده است، اظهار داشت: از حدود ۲۲۷ فروند هواپیما در ناوگان هوایی کشور، حدود ۴۸ فروند هواپیما زمین گیر بوده و تنها ۱۷۷ فروند هواپیما در ناوگان هوایی کشور فعال هستند.

وی با تاکید براینکه به دلیل عدم سرویس دهی شرکتهای هواپیمایی خارجی بسیاری از قطعات ناوگان هوایی قابل تعویض و یا تعمیر نبوده است، اضافه کرد: حتی در زمینه تعمیرات اساسی هواپیماها – overhaul – که نیاز به ارسال به خارج از کشور داشته اند نیز ناوگان هوایی ایران با مشکلات متعدد مواجه بود و بسیاری از شرکتهای خارجی از سرویس دهی به ایران ممانعت می کردند.

قاسمی با بیان اینکه از طرفی تحریم ها سبب شد تا در بخشهایی دانش تامین قطعات هواپیما و تعمیر آن توسط نیروهای داخلی کسب شود، ادامه داد: با توجه به توافات اخیر هسته ای کشور، مذاکرات با شرکتهای خارجی هواپیمایی اروپایی و آمریکایی برای تامین قطعات ناوگان هوایی کشور انجام شده است و این شرکتها در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند.

نائب رئیس اتحادیه صنایع هوافضا با تاکید براینکه در این زمینه راه اندازی مرکز تعمیر و نگهداری قطعات هواپیمایی با هدف انتقال دانش فنی در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: بستر راه اندازی این طرح آغاز شده و به محض آنکه تحریم ها به صورت رسمی برداشته شود فاز عملیاتی پروژه آغاز خواهد شد.

وی افزود: این پروژه علاوه بر راه اندازی مرکز تعمیر و نگهداری، مربوط به خرید هواپیما و تامین قطعات نیز می شود تا نیازهای داخلی کشور در حوزه صنایع هوایی با انتقال تکنولوژي برطرف شود.

قاسمی با اشاره به اینکه ایران دانش ساخت هواپیماهای کوچک و دونفره را در اختیار دارد، افزود: در زمینه ساخت هواپیما، علاوه بر کسب دانش فنی، باید بحث تجاری و توجیه اقتصادی طرح نیز درنظر گرفته شود چراکه هواپیمایی باید تولید شود که بتواند با قیمت و کیفیت نمونه های خارجی برابری کند. براین اساس در بحث انتقال تکنولوژی در هواپیماهای پهن پیکر، بهترین روش آن است که با شرکتهای مطرح تولیدکننده هواپیما برای ایجاد خط تولید در ایران وارد مذاکره شویم.

نائب رئیس اتحادیه صنایع هوافضا اضافه کرد: این موضوع باعث می شود نه تنها در تامین نیاز شرکتهای داخلی حرکت کرده و به مرور زمان، تولیدات داخلی را جایگزین نمونه های خارجی کنیم بلکه به بومی سازی این صنعت نیز دست یابیم.

وی با بیان اینکه شرکتهای هواپیمایی بزرگ برای حضور در بازار ایران اعلام آمادگی کرده اند، افزود: این شرکتها نمی خواهند بازار ایران را از دست بدهند، چرا که آنها می دانند برای ۱۵ سال آینده، ناوگان هوایی ایران، نیازمند ۵۰۰ فروند هواپیما و قطعات است. در این زمینه ما نیز نباید امتیاز از دست دهیم و با مشارکت می توانیم بخشی از این نیازمندی را در داخل کشور تولید کنیم.

قاسمی گفت: توافقات انتقال تکنولوژی با شرکتهای هواپیمایی مطرح آماده است و با انجام کامل توافقات و رفع تحریم ها، ورود شرکتهای خارجی به ایران در بحث تولید و تامین قطعات با هدف انتقال تکنولوژی عملیاتی می شود.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : هواپیما، پرواز،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 7 مرداد 1394
ورود مجدد فضاپیمای مرده ناسا و ژاپن به جو زمین

به نقل از ایسنا، ماهواره ماموریت سنجش بارش باران استوایی (TRMM) که توسط سازمان اکتشاف فضایی ژاپن و ناسا برای اندازه‌گیری میزان بارش در زمین برای تحقیقات آب‌وهوایی ساخته شده است، در ساعت 06:54 صبح امروز به وقت گرینویچ از بالای اقیانوس هند جنوبی مجددا وارد جو زمین شد. این ورود مجدد مرگبار، پایانی بر عمر طولانی ماهواره‌ای بود که از همه انتظارات پیشی گرفته بود. ماهواره TRMM در ابتدا قرار بود برای سه سال به کار بپردازد، اما تا 17 سال به ماموریت خود ادامه داد و حجم ارزشمندی از اطلاعات علمی را از زمان پرتاب بر روی موشک H-II ژاپن در نوامبر 1997 ارائه کرد.

این ماموریت مشترک سرانجام در 15 آوریل (26 فروردین) به پایان رسید. ماهواره TRMM پنج ابزار را با بسته‌ای شامل سه حسگر بارش PR, TMI و VIRSو دو ابزار مرتبط LIS و CERES را با خود به همراه داشت. به گفته ناسا، داده‌های این ماهواره به استاندارد جهانی برای پیش‌بینی بارش باران تبدیل و به تحقیقاتی منجر شد که درک محققان را از ساختار و سیر تحول طوفان‌های گرمسیری ، ویژگی‌های سیستم همرفتی، ارتباط رعد و برق و طوفان، مدلسازی آب‌وهوا و اثرات انسان در بارش باران ارتقا بخشید.

احتمالا حدود 12 قطعه زباله فضایی از این ماهواره تقریبا 13 تنی از برخورد با جو نجات پیدا کرده و به سطج زمین برسند. احتمال برخورد هر کدام از این قصعات با هر نقطه از زمین، نزدیک به یک در 4200 بوده که احتمال نسبتا ضعیفی است. از وزن کلی این ماهواره احتمالا 96 درصد آن به زمین نخواهد رسید. بخشهایی که انتظار می‌رود به سطح زمین برخورد کنند، از جنس تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ هستند و هیچ ماده سمی در آن‌ها نخواهد بود. آخرین فضاپیمای ناسا که مجدد به جو زمین وارد شده بود، ماهواره تحقیقات جو بالایی (UARS) در سپتامبر 2011 بود که هیچ بخشی از آن به سطح زمین نرسید.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : ماهواره، عجایب فضا، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
جمعه 29 خرداد 1394
بازگشت خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین

به نقل از ایسنا، تری ویرتس از ناسا، آنتون شکاپلروف و سامانتا کریستوفورتی از آژانس فضایی ایتالیا، سه فضانوردی هستند که به دلیل شکست برنامه موشک روسیه مجبور به اقامت بیش از حد در ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند و قرار است امروز به زمین بازگردند. این سه فضانورد در ابتدا قرار بود روز 12 مه (22 اردیبهشت) به زمین بازگردند.

این سفر پس از بروز نقص فنی در فضاپیمای حاوی محموله پروگرس روسیه و انفجار آن در جو زمین به تعویق افتاد. مقامات روسیه،‌ دلیل این عدم موفقیت را یک نقص طراحی در موشک و نه در تولید اعلام کردند. برنامه فضایی روسیه در ماه مه با دو نقص بزرگ روبرو شد که طی آن، یک فضاپیمای پروگرس به مقصد ایستگاه فضایی و یک موشک پروتون حامل ماهواره مکزیک منفجر شدند.

در همان ماه، رئیس سابق شرکت سازنده موشک‌های سایوز به جرم سوءاستفاده از سازمان برای وام‌هایی که به شرکای بین‌المللی اعطا می‌کرد، محکوم شده و تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

کپسول باری پروگرس 59 حامل اکسیژن، آب، ابزار یدکی، تجهیزات و سخت‌افزارهای علمی-آزمایشگاهی برای سکنه ایستگاه فضایی، روز سه‌شنبه هشتم اردیبهشت ساعت 7:09 به وقت گرینویچ (11:39 به وقت تهران) از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد و مدت کوتاهی پس از آن دچار نقص فنی گردید.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : عجایب فضا، سفرهای فضایی، فضانوردی، اکتشافات فضایی،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 24 خرداد 1394
تصاویری از لحظه فرود هلیکوپترها

به گزارش سرویس کشکول جام نیوز، این تصاویر از لحظات فرود هلیکوپترها در نقاط مختلف جهان گرفته شده است. جریان شدید باد در اطراف محل فرود هلیکوپتر صحنه های جالب توجهی را ایجاد می کند.

برای تماشای تصاویر در سایز اصلی روی هر عکس کلیک کنید.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، جالب انگیز، دنیای تصاویر، 
برچسب ها : پرواز، تصاویرزیبا، هلیکوپتر، دیدنیهاوشنیدنیها،
لینک های مرتبط :
شنبه 23 خرداد 1394
آزمایش چتر فراصوت ناسا برای دومین بار شکست خورد

به گزارش سرویس علمی ایسنا، فضاپیمای «سرعت‌ گیر فراصوت با تراکم پایین» (LDSD) که دقیقا شبیه یک بشقاب‌ پرنده است، روز دوشنبه از پایگاه Pacific Missile Range نیروی دریایی آمریکا در هاوایی پرتاب شد، اما چتر آن باد نشده و ماموریت را با نقص مواجه کرد. تصاویر منتشر شده از این آزمایش نشان داد که چترنجات مذبور از هم پاشیده و متلاشی شد.

ناسا از این فضاپیما برای تولید فناوری لازم به منظور انتقال فضانوردان به سطح مریخ در آینده استفاده می‌کند. اما آزمایش دیروز نشان داد که مهندسان هنوز با محقق شدن این هدف، فاصله داشته و هنوز چیزهای زیادی را باید برای انجام چنین کاری یاد بگیرند.

این چتر نجات پیشرفته موسوم به «Ringsail»، بزرگترین نمونه ساخته شده تاکنون برای یک فضاپیماست و می‌تواند کل یک زمین راگبی را بپوشاند. هدف از طراحی این چتر، کاهش دادن سرعت فضاپیما در زمان فرود به سطح مریخ است.

این دومین دور از سه آزمایش برنامه‌ریزی شده ناسا برای فناوری چترنجات سرعت‌گیر محسوب می‌شود. سال گذشته نیز یک چترنجات غول‌پیکر دیگر در آزمایشی مشابه برای فناوری فضاپیمای جدید مریخ با نقص روبرو شده و متورم نشد. یکی از اهداف اصلی این سازمان در سال جاری، آزمایش چترنجات بازطراحی شده است.

سقوط این فضاپیما در ارتقاع 55 کیلومتری سطح زمین آغاز شد که از محیطی مشابه جو رقیق مریخ برخوردار است. ناسا ابتدا یک حلقه دوناتی شکل را که برای متورم شدن و کاهش سرعت خودروی فرودگر بشقاب‌پرنده شکل طراحی شده بود، آزمایش کرد. سپس قرار بود چترنجات غول‌پیکر باز شده و سرعت فرودگر را کاهش دهد.

فناوری مورد آزمایش به این زودی‌ها در ماموریتی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. حتی ممکن است ناسا با ادامه یافتن شکست این فناوری در آزمایشات، دیگر از آن استفاده نکند. ناسا پیش از این از برنامه‌های خود برای ارسال انسان به مریخ در دهه 1030 خبر داده بود.

وزن فضاپیمای آزمایشی مجهز به این چتر، 3088 کیلوگرم بود که دو برابر وزن کاوشگری است که ناسا در حال حاضر می‌تواند بر روی سطح مریخ فرود آورد. قطر چتر فراصوت نیز 30 متر است که تقریبا دو برابر بزرگتر از چتر مورد استفاده برای فرود کاوشگر کنجکاوی در مریخ در سال 2012 بوده است. از زمان فرود فضاپیماهای وایکینگ در سطح مریخ در سال 1976 تاکنون، از همین طراحی برای کاهش سرعت فضاپیماها استفاده می‌شود.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : فضاپیما، بشقاب پرنده، Ringsail، فن اوری، نواوری، تکنولوژی،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 20 خرداد 1394
طراحی و ساخت موشک انداز فضایی


به نقل از مهر، شرکت ایرباس اعلام کرده که این فناوری جدید برای استفاده در سال ۲۰۲۵ آماده خواهد بود. در عین حال مدیران ارشد ایرباس تأکید کرده اند که موشک انداز فضایی آنها چیزی متفاوت از فناوری است که توسط شرکت اسپیس ایکس ارایه شده است.


درحالی که شرکت اسپیس ایکس با سرمایه گذاری کلان الون ماسک، مالک ثروتمند خود توانسته تجربیات خوبی در این زمینه به دست آورد، ایرباس خود را در ابتدای راهی پرفراز و نشیب و مملو از چالشهای فنی و مالی می بیند.

این شرکت هواپیماسازی از سال ۲۰۱۰ برنامه گسترده ای برای طراحی و ساخت موشک انداز فضایی با قابلیت استفاده مجدد تدارک دیده است. مهندسان ایرباس به این نکته توجه دارند که فناوری جدید این شرکت باید از حیث هزینه کمتر از مدلهای فعلی یک بار مصرف پرتاب راکت به فضا باشد.

فناوری جدید این شرکت تحت عنوان Adeline رونمایی شده که پس از پرتاب راکت به فضا به راحتی تحت کنترل قرار گرفته و برای استفاده های بعدی بازیابی می شود.

این فناوری با آنچه که شرکت اسپیس ایکس ارایه کرده تفاوتهای زیادی دارد زیرا محصول این شرکت در دریا بازیابی می شود حال آنکه در ایده ایرباس، بازیابی موشک انداز فضایی بر روی خشکی و دقیقا مشابه فرود هواپیما صورت می گیرد.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : موشک انداز، فن اوری، تکنولوژی، نواوری، فضایی، ایرباس، Adeline،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 19 خرداد 1394
عرضه هواپیمای ۶ نفره تا پایان سال

به نقل از مهر، دکتر منوچهر منطقی درباره فعالیت های بومی سازی در حوزه صنعت هوایی کشور، گفت: رشد صنايع هوايي كشور در سه دهه اخير بسیار خوب بوده و به کمک توانمندي متخصصان داخلي، صنعت ساخت هواپیماهای دو، چهار و ۶ نفره بومي سازي شده است.

وی افزود: هواپیماهای ۶ نفره تا پایان امسال بهره برداری و عرضه خواهد شد تا در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

منطقی، با اشاره به اینکه رشد ایران در صنعت هوایی سرعت زیادی دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه متخصصان توانمندی در این حوزه داریم باید از آنها استفاده کنیم و صنعت هوایی را به نقطه قابل قبول برسانیم.

به گفته وی، به زودي هواپیمای هشت نفره نیز ساخته می‌شود که این موضوع نشان‌دهنده توانمندی‌های کشور ایران در این حوزه است و این‌که صنعت هوایی کشور قابلیت بالایی دارد و می تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی، با بیان اینکه این ستاد برنامه‌های متعددی برای محقق کردن اهداف سند چشم انداز ۱۴۰۴ دارد، تصریح کرد: توسعه قطعه‌سازی، توسعه ساخت هواپیماهای ۲، ۴ ، ۶ و هشت نفره، توسعه ساخت پهپادها و غیره از جمله برنامه‌هایی است که پیگیر اجرایی شدن آنها هستیم.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : پرواز، هواپیما، فن اوری، نواوری، تکنولوژی،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 19 خرداد 1394
ساخت بزرگترین تلسکوپ نوری جهان


به نقل از ایسنا، بزرگترین تلسکوپ جهان موسوم به تلسکوپ عظیم ماژلانی (GMT) به هفت آینه عظیم مجهز خواهد شد که در کنار هم، سطح شکار نور 25.4 متری را فراهم می‌کنند. بر اساس مطالعات انجام شده مشخص شد که تلسکوپ GMT قادر خواهد بود تا تصاویری با تفکیک‌پذیری بیش از 10 برابر تلسکوپ هابل را بر روی زمین تهیه کند.

گفتنی است که این توانایی شگرف به علت سطح بسیار بزرگ این تلکسوپ در آینده است، چرا که سطح آینده تلسکوپ، شش برابر بزرگتر از سایر تلسکوپ‌های موجود است. طبق محاسبات انجام شده قرار است این تلسکوپ در ارتفاعات صحرای آتاکامای کشور شیلی و در محل کنونی رصدخانه لاس‌کامپاناس نصب شود.

شرکای علمی این تلسکوپ که قرار است نخستین تصویر آزمایشی‌اش را در سال 2021 ثبت کرده و تا سال 2024 کاملا بکار بیفتد، شامل کشورهای استرالیا، برزیل، شیلی، کره و آمریکا هستند. به گفته مسؤولان اجرائی پروژه عظیم تلسکوپ GMT علت انتخاب این محل پاکی هوا و ارتفاع مناسب برای شکار تصاویری با کیفیت بسیار بالا از فضا است.

طبق اعلام رسمی تیم مدیریت پروژه GMT، این تلسکوپ آغازگر دوره جدیدی در اکتشافات فضایی است. این آشکارساز به نمایش نخستین اجسامی خواهد پرداخت که در جهان نورافشانی کرده‌اند، اسرار ماده و انرژی تاریک را بررسی کرده و سیارات قابل سکونت احتمالی را در کهکشان‌های همسایه شناسایی خواهد کرد.
نوع مطلب : علمی، هواوفضا، 
برچسب ها : تلسکوپ، اکتشافات فضایی، تحقیقات علمی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 18 خرداد 1394

تصاویر/ انسان در فضا‎


تصاویری از فضانوردان در فضا را در ادامه مطلب با هم میبینیمادامه ی مطلب


نوع مطلب : علمی، هواوفضا، جالب انگیز، دنیای تصاویر، 
برچسب ها : فضانوردان، تصاویرزیبا،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 18 خرداد 1394
لغو پرواز چتر فراصوت ناسا
به نقل از ایسنا، پرواز آزمایشی چترفراصوت ناسا که قرار بود روز گذشته (پنج‌شنبه) از پایگاه Pacific Missile Range نیروی دریایی آمریکا در هاوایی انجام شود، به دلیل بارندگی‌های شدید لغو و به روز دیگری موکول شد.

پرواز فضاپیمای «سرعت‌گیر فراصوت با تراکم پایین» (LDSD) بر روی یک بالن ارتفاع بالا که برای عصر دیروز به وقت گرینویچ طراحی شده بود، به دلیل بارشهای پیاپی باران در نزدیکی محل پرتاب و شرایط ناپایدار باد در نزدیکی سطح که می‌توانست از پرواز بالن جلوگیری کند، لغو شد. ناسا قصد دارد امروز فرصت بعدی پرتاب را بررسی کند و به گفته کارشناسان، احتمالا این فرصت برای روز شنبه (16 خرداد) مهیا خواهد بود.

فضاپیمای بشقابی شکل LDSD برای نمایش فناوری‌هایی طراحی شده که احتمالا برای انتقال بارهای سنگین به سیاره مریخ مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این فضاپیمای عجیب به یک سپر دوناتی شکل قابل تورم و همچنین یک چترنجات فوق‌العاده قدرتمند مجهز است که سرعت بسیار بالای LDSD را در زمان فرود به سطح سیاره کاهش خواهد داد. چون جو مریخ بیش از اندازه نازک است، هر نوع چتری که به فرودآمدن یک فضاپیمای سریع و سنگین کمک کند، نیاز به استحکام بالایی دارد.

چتر پیشرفته و فناورانه جدید، «چتر فراصوت Ringsail» نام دارد و مقامات آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا به دنبال بررسی این نکته هستند که آیا این چتر قادر است در پرواز فراصوت با موفقیت باز شده و سرعت سامانه فضایی آزمایشی را کاهش دهد یا خیر.

فضاپیمای آزمایشی که مجهز به این چتر است، 3088 کیلوگرم وزن دارد و وزن آن دو برابر وزن کاوشگری است که ناسا در حال حاضر می‌تواند بر روی سطح مریخ فرود آورد. قطر چتر فراصوت، 30 متر اعلام شده و بزرگ‌ترین چتری است که تاکنون باز شده است.

این آزمایش شامل ارسال سامانه آزمایشی، یک سرعت‌گیر ویژه و چتر مزبور به ارتفاع 37 کیلومتر و بر فراز اقیانوس آرام با کمک یک بالن عظیم است. بالن، فضاپیما را رها خواهد کرد و موشک‌های فضاپیما، آن را حتی به ارتفاع بالاتر و تا 55 کیلومتری بالا خواهند برد تا این که به سرعت فراصوت برسد.

فضاپیما با سه برابر سرعت صوت حرکت خواهد کرد تا این که سرعت‌گیر، سرعت آن را کاهش داده و سپس چتر فراصوت، با سرعت 2.35 برابر سرعت صوت باز شده و فضاپیما بر سطح اقیانوس فرود خواهد آمد. چتر دیگری موسوم به «Disksail فراصوت» در سال 2014 آزمایش شد اما آن طور که امید می‌رفت عمل نکرد و در سرعت و ارتفاع بالا تکه‌ پاره شد.
نوع مطلب : علمی، فن آوریهای جدید، هواوفضا، 
برچسب ها : ناسا، چترفراصوت ناسا، فضاپیما، فن اوری، نواوری، تکنولوژی، فضانوردی،
لینک های مرتبط :
يکشنبه 17 خرداد 1394
موضوعات
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : 2
  • بازدید امروز : 137
  • بازدید دیروز : 68
  • بازدید این هفته : 137
  • بازدید این ماه : 1450
  • بازدید امسال : 67426
  • بازدید کل : 206665
  • تعداد پست ها : 3897
  • تعداد نظرات : 101
امکانات جانبی